EEN GOUDEN HANDDRUK IN DE ZEVENTIENDE EEUW door JZuurdeeg Onderstaand artikel behandelt een woelige periode uit de geschiedenis van Tholen, met als inzet de emancipatie van het stadsbestuur. De auteur be licht de beroeringen naar aanleiding van het ontslag van baljuw Jan Brauw in 1611, en schrijft daarmee de geschiedenis van een boeiende competentie strijd. 'Alsoo op den 13en mey 1612 de commissarissen bij sijne exellen- tie tot het aenhooren ende sluyten van stadsreeckeninge ende het vernieuwen van de wet, gecommit- teert sijnde, verstaen hadden, dat de gemeente in grooten getale voor ende op den stadshuyse verga dert waeren om feitelijk te belet ten, dat den bailliu Jan Brau op het stadshuys niet en soude compa reren omme te staen over 't aen hooren ende sluyten van de reecke- minge mitsgaders 't vernieuwen ende beelden van wet; soo sijn door begeerte van de commissari- sen op het stadshuys in het colle- gie van de schepenen verschenen den borgemeesters Jaques Dalles ende jhr. Hendrick van Serooskerke, vertoonende dat de voormelde com missarissen aldaer ten eynde voort niet en soude comen, ten waere den bailliu Jan Brau met cracht van de reparatie van de attentatien bij den provincialen hove gedecerneert aldaer mede mocht compareren ten minsten voor die reyse, Omdat de commissarissen opdracht hadden hun taak uit te voeren in tegenwoordigheid van de baljuwwerd besloten de dekens, hoofdmannen en de belangrijkste burgers, die voor het stadhuis verzameld waren, binnen te ontbieden om te bereiken, dat de baljuw zou worden toegelaten, 'heb ben sij daertoe geensins willen ver staen, maer heeft de gantsche gemeen te met groot gedruys incomende, na vele ende groote dreygementen 1 2 tegen den persoon van de voorseyde Jan Brau het versouck van de ma- gistraet afgeslagen'. Uiteindelijk werd voor deze keer ge noegen genomen met de afwezigheid van de baljuw 'mids hebbende acte van non-prejudicie' en werd 'alsoo Het Thoolse stadhuis met enige aan grenzende gebouwen in de Hoogstraat. Kopergravure zonder naam (17e eeuw).

Nehalennia | 1992 | | pagina 14