WILLEM OF FLORIS? door Peter Sijnke to be or not to be that is the question (William Shakespeare, Hamlet 3, 1) Vorig jaar verscheen een curieus boek, dat een voor de Middelburg se en Zeeuwse historie interessant hoofdstuk bevat. Het gaat om Een stamboom in been. Vier eeuwen graven en gravinnen van het Hol landse Huis van de hand van dr. B.K.S. Dijkstra. Hierin wordt een overzicht gegeven van het onder zoek (in 1979 en 1980) van de stoffelijke resten der graven en gravinnen van het Hollandse Huis in Egmond en Middelburg. Eerder schreef Dijkstra reeds een soort gelijk werk over de overblijfselen van de leden van voornoemd gra venhuis te Rijnsburg. In het eerste gedeelte van het hoofdstuk 'Middelburg' beschrijft de auteur, keel-, neus- en oor arts in ruste, de wederwaardig heden van het gebeente van Wil lem II en het onderzoek in sep tember 1980 van het skelet in de graftombe van de Koorkerk van de Middelburgse Abdij. Conclusie: 'Man, ongeveer 28 jaar, omstreeks 174 cm., waarschijnlijk brachyce- phaal, rechtshandig, ruiter, moge lijk ziek geweest op 6-7-jarige leeftijd, gebitsklachten op 25-27- jarige leeftijd, gewelddadige dood.' (blz. 130). Dit onderdeel van het boek wordt overigens door een aantal slordigheden ontsierd, waar van de meest in het oog sprin gende wel de plaatsing van de Mid delburgse oorlogsverwoesting in 1945 (i.p.v. 1940) is! Het tweede gedeelte van het hoofd stuk over Middelburg gaat in op de dood van Willem II. Hier en daar is het relaas van Dijkstra nogal speculatief, maar hij geeft m.i. toch een geloofwaardig ver slag van het gewelddadige einde van de vorst. 'Onze bevindingen leiden ertoe dat Willem II, toen hij op het ijs zat of geknield was, tijdens een poging tot onderhandeling met en kele tegenstanders die recht voor hem stonden, zonder dat hij het zag aankomen, met één welgemikte slag, toegebracht door een links van hem staande tegenstander met een strijdvleugel werd doodgesla gen.' (blz. 133). De eindconclusie van Dijkstra luidt dat nu onomstotelijk is vastgesteld dat het onderzochte skelet dat van Willem II is en niet van diens broer Floris de Voogd. Is dat zo? De feiten. Willem II (geboren 1227 te Leiden - ik vond ook 1228 vermeld -) was een zoon van graaf Floris IV en Machteld van Brabant. Na de dood van zijn vader in 1234 werd hij graaf van Holland en Zeeland. Aanvankelijk onder regentschap van zijn oom Willem, later nog eni ge tijd onder dat van zijn andere oom Otto, elect van Utrecht. Door toedoen van hertog Hendrik II van Brabant werd Willem II tot rooms- koning van het Duitse Rijk geko zen en in 1248 te Aken, dat hij kort tevoren veroverd had, als zodanig gekroond. In 1252 werd hij voor een tweede maal gekozen. Willem, die te 's-Gravenhage het Hof met de Ridderzaal stichtte, verbleef regelmatig te Middelburg en gaf deze stad vele voorrechten. In 1254 verleende hij een privi lege en werd de stad sterk uitge breid. Ook de Middelburgse Abdij 20

Nehalennia | 1992 | | pagina 22