onderging in de jaren 1255-56 aan zienlijke vernieuwingen en uitbrei dingen. Alvorens door de paus te Rome tot keizer gekroond te worden ondernam Willem II in janu ari 1256 een veldtocht tegen de oproerige Westfriezen. Daar sneu velde hij jammerlijk (hij zakte met zijn paard door het ijs en werd vervolgens doodgeslagen)Toen ze zijn wapenschild herkenden schrokken de Westfriezen. 'Wat hebdi ghedaen? Ghi hebt den conic selve doot.' (Aldus Melis Stoke in zijn bekende Rijmkroniek, Derde Boek, regel 1572-1573.) Het li chaam van de gedode vorst werd vervolgens stiekem begraven on der de haard van een huis in Hoog woud. Pas jaren later rekende Floris V, de zoon en opvolger van Willem II, met de Westfriezen af. Tijdens een strafexpeditie in 1282 wist een gevangengenomen oude man te vertellen waar het gebeente van de roomskoning te vinden was. Men groef het op, maakte het schoon en zette het bij 'In enen scrinen suverlike te Middelborch in de abdie'(Melis Stoke, Rijm kroniek, Vierde Boek, regel 472- 473). Er waren meer vorsten uit het Hollandse Huis in de Middel burgse Abdij begraven: Floris de Voogd (overl. 1258), broer van Willem II, Elisabeth van Brunswijk (overl. 1266), weduwe Willem II, en ook Ada van Schotland (overl. 1208), vrouw van Floris III en haar zoon Floris (overl. 1210). In 1817 werd een middeleeuws rid dergraf in een nis in de Koorkerk ontdekt. Het werd beschreven door N.C. Lambrechtsen van Ritthem en geïdentificeerd als het graf van Willem II. Later is men gaan twijfelen en werd het graf gezien als de laatste rustplaats van Flo ris de Voogd, die aan de gevolgen van een tijdens een toernooi in Antwerpen opgelopen verwonding overleed. Willem II is tweemaal vereeuwigd in steen in Middelburg terug te vinden: in een nis boven de Gist- poort, uitkijkend over het Damplein (dat eigenlijk best Willem II Plein had mogen heten; er is beschamend genoeg geen enkele straat in Mid delburg naar deze voor de stad zo belangrijke vorst genoemd), en in de voorgevel van het stad huis de negende van links)In beide gevallen gaat het om moderne beeldhouw werken De schrijn, waarin het gebeente van Willem II bovengronds in de Koorkerk bewaard werd, ging - hoogst waarschijnlijk - bij de grote stadsbrand in 1492 verloren. In opdracht van abt Floris van Schoonhoven werd in de periode 1542-1546 een fraai nieuw grafmo nument in renaissancestijl opge richt. Helaas was dit geen lang leven beschoren, want in 1568 werd het te zamen met een prachtig retabel van de hand van de schil der Jan Gossaert, genaamd Van Mabuse, door brand vernietigd. Mevrouw dr. E. Dhanens is in 1985, in haar erudiete verhan deling 'Het graf van Rooms-Ko- ning Willem II en de rol van Jan Gossaert in de wederuitrusting van de koorkerk te Middelburg in Zeeland' zeer uitgebreid op de ontstaansgeschiedenis van dit re- naissancemonument en alles wat daarmee samenhangt ingegaan. Hoe wel zij wel erg veel in 'tentatieve' en vragende zin opwerpt weet zij naar mijn smaak toch aannemelijk te maken dat het in 1817 heront dekte graf dat van Floris de Voogd en niet dat van Willem II is. Een sterk argument is bijvoorbeeld het ontbreken van Willems heral dische attributen. Hetgeen Dijkstra in zijn boek (op blz. 122 en 123) over zowel het graf van Willem als dat van Floris beweert is dan ook onjuist, boven dien blijkt hij deze belangrijke studie van mevrouw Dhanens niet te kennen! Nu zitten we echter met een pro bleem. Op grond van medisch-his- 21

Nehalennia | 1992 | | pagina 23