helft van de 11de eeuw. Capelles veronderstelling dat het motief van de fibula, een griffioen, aan Magyaarse (oud-Hongaarse) vondsten doet denken, wordt in de catalogus wel gevolgd. Over de middeleeuwse symboliek van de griffioen, een gevleugelde leeuw met adelaarskop, spitse oren en uitstekende tong, heet het dat dit antieke fabelwe zen deels staat voor hebzucht en hovaardij, deels voor waakzaam heid, maar dat het wegens zijn betrekking tot onsterfelijkheid en volkomenheid zelfs geldt als zinne beeld van Christus. Daarom, aldus de catalogus, kan deze fibula zijn gedragen als teken van het chris telijk geloof en misschien ook als afweer (amulet) tegen allerlei soorten onheil. J.A. Trimpe Burger, Romeins Aar denburg: opgravingen en vondsten (Aardenburg: Gemeentelijk Arche ologisch Museum, 1992). 12 blz., afb., lit. opg. Geen ISBN-nummer. Prijs 3,-. Ter gelegenheid van de gedeelte lijke reconstructie van een poort gebouw van het Romeins castellum te Aardenburg is door de Stichting Vrienden van het Aardenburgs Museum Romeins Aardenburg uit gebracht. Het boekje werd geschre ven door ir. J.A. Trimpe Burger, oud-provinciaal archeoloog, hono rair medewerker van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek èn redacteur van o.a. Nehalennia. Trimpe Burger, geheel vergroeid met Aardenburg, haar Romeins verleden en het wetenschappelijk onderzoek daarnaar, was uiter aard de aangewezen persoon om een dergelijke publicatie te pro duceren. Zijn jarenlange aide de camp BOele (ook al Nehalennia- redacteur) verleende eveneens mede werking aan de totstandkoming van het boekje, zo meldt het colo fon. Romeins Aardenburg bevat een met veel illustraties verluchte, helder gecomponeerde uiteenzet ting over Aardenburgs Romeinse verleden, de geschiedenis van het onderzoek daarnaar en bepaalde vondsttypen. Ook aan de recon structie van de Porta principalis sinistra, de 'linker hoofdpoort', is een aantal opmerkingen gewijd. Velen zullen zich uit eigen aan schouwing of de pers nog het kleur rijke castellum-duel tussen Trimpe Burger en prof. Bogaers herinneren, dat in 1983 werd 'opgevoerd' tij dens de Reuvensdagen in Middelburg. De interpretatieve geschilpunten werden bij die gelegenheid met het oog op het effect wat aange scherpt, zo was de indruk. Romeins Aardenburg gaat bepaald niet aan dat euvel mank, maar de wetenschappelijke voorzichtigheid van de auteur heeft anderzijds geen nadelige gevolgen voor de leesbaarheid. T.a.v. de plattegrond op blz. 3 zijn een paar minpuntjes te melden: sommige letters zijn te klein en daarom bijna onleesbaar, en de castellum-omtrek is zonder bijbe horende tekstaanduiding op de kern van het huidige Aardenburg geprojecteerd, zodat de hulpbehoe vende leek misschien een beetje moet turen voor de zaak duidelijk is. 25

Nehalennia | 1992 | | pagina 27