voor de boulevard van Vlissingen en heel merkwaardig nergens anders op de Schelde. De kleine gamalenvissers gooiden de gamalenkor uit en binnen een uur liep heel het net vol met prachtige sardijn. Het was slechts een klein vaarwater bij het Leugenaarshoofd en op de kop van het Roeiershoofd waar de sardijnscholen zwommen. Grote scheepvaart was er niet meer, zodat de hele vloot van Arnemuiden, Breskens, Vlissingen, Veere vrij kon liggen kuilen op de anders zo drukke Westerschelde. Honderdduizenden kilo's sardijn werden binnengebracht. Onder zeer primitieve omstandigheden moest bij hoogwater tot diep in de nacht de aanvoer worden gelost en verladen op tientallen vrachtauto's. Uit alle delen van het land kwamen groothandelaren in vis af op deze sardijn. Men zag schepen uit Stellendam, Goeree, Terneuzen, Bruinisse enz. Die kilo's waren evenzovele guldens, want de prijs liep zéér hoog op. Van 5 cent naar 100 cent per kilo; voorheen in vele jaren soms waardeloos, bleek de vismijn een goudmijn geworden! En het was heel goed dat er toen een vismijn bestond omdat de gemeente de uitbetaling van de opbrengst garandeerde, ook bij vreemde kooplieden. Deze korte periode van sardijnvangsten (enkele weken) maakte bijvoorbeeld het arme Arnemuiden als het ware rijk in één klap. De schippers konden ineens hun schuld aflossen. Er bleef nog geld over. Zij verbeterden hun scheepsuitrusting, maar het was oorlog. De schaarste aan materialen begon op te komen, scheepsmotoren waren niet meer te koop, netwerkgarens raakten in distributie enz. Maar een sterke financiële basis werd er mee gelegd. Als de oorlog ten einde zou zijn konden ze goed verder. Dachten wij allemaal. Doch het duurde nog driejaren. En toen de oorlog ophield was een groot deel van de vloot weggevoerd, gezonken, onbruikbaar. De Duitsers hadden veel schepen gevorderd. In Breskens was de mooie vloot in de haven gebombardeerd. Materialen waren uitgeput, olie voor de motoren was er mondjesmaat. Het viswater lag onder de mijnenvelden van Duitsers en geallieerden. De oorlogs- en handelsvaart ging bovendien voor. Naar een idee van P.J. de Baare, voorzitter van de visserijvereniging 'Ons Belang' te Breskens kwam de heer Eekhout, burgemeester van die gemeente, bij de wethouder Van Oorschot in Vlissingen met een voorstel om de visserijgemeenten in een tijdelijke samenwerking te bundelen tot het opsporen van verdwenen vaartuigen en het opbouwen van de vissersvloten. Wethouder L.P. van Oorschot, een bekend gemeentelijk en provinciaal politicus in die dagen, riep ondergetekende al spoedig bij de besprekingen. Ik was mijnmeester sedert 1937 en had in 1945 al veel ervaring opgedaan. Vlissingen had op mijn voorstel van de mijngelden (3%) een model-afslaggebouw gebouwd. Dat was nog net mogelijk met bouwmaterialen in 1942.Ik kon goed samenwerken met de gemeentearchitect J. Moll en het werd een voorbeeldgebouw met een prachtige tegelvloer in kleuren. Toen er vreemde groothandelaren kwamen werd dit gebouw een visitekaartje voor Vlissingen. In de oorlogsjaren werd ik benoemd in een nationale commissie 'Veilingen voor Visch', die onder leiding stond van de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, de heer Oud, een neef van de minister. Deze naam was een soort waarborg dat ik niet in een commissie onder leiding van de bezetter terechtkwam. Daar ontmoette ik de directeuren van o.a. Scheveningen, Enkhuizen, Den Helder. Vergaderingen werden enkele malen per jaar gehouden in een deftig kantoor aan de Vijgendam te Amsterdam. Uit het toen wel erg verre Zeeland kwam ik in aanraking met in dit vak belangrijke figuren. Opgedane kennis van zaken, leergierig als ik was, deed me langzamerhand overzichtsberichten schrijven in de Provinciale Zeeuwsche Courant. Dat schrijven gaf twee cent per regel. Pas kort geleden vernam ik van een leidend redacteur van die krant dat ze dolblij waren met zo'n berichtgever over visserijzaken. Het was wel zes cent per regel waard, doch ze hielden mij in mijn onwetendheid aan het lijntje. Ik was bij het begin van de oorlog door het gemeentebestuur gedetacheerd bij de distributiedienst van Vlissingen, omdat er voorlopig geen voldoende werk bij het 8

Nehalennia | 1992 | | pagina 10