INHOUD Historie en Toekomst van de visserij in Zeeland door B.W. Schot pag. 4 Visserij in Zeeland, Verleden en Toekomst door J.L. van Leeuwen pag. 6 Zeeuwse Visserschepen en Vangstmethoden in het bijzonder met de Arnemuidse hoogaars door J. van Beylen pag. 12 Van Oestervisserij naar Oesterteelt door drs R. van Ginkel pag. 21 VOORWOORD Het is ons een genoegen u hierbij het themanummer van de studiedag van het afgelopen voorjaar te kunnen aanbieden. De studiedag werd gehouden op 9 mei 1992 in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg over het thema: De visserij in Zeeland; verleden, heden en toekomst. Uiteraard kan het themanummer niet een volledige afspiegeling zijn van hetgeen op de studiedag werd geboden. De meeste sprekers illustreerden hun betoog rijkelijk met dia's, die niet als illustratie kon worden opgenomen. De bijdrage van drs. A.C. Drinkwaard was volledig op beeldmateriaal gebaseerd, zodat daarvan ook geen tekst kan worden gegeven. De causerie door de heer H. van Damme leende zich als gesproken impressie evenmin voor opname als artikel. Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar de sprekers/auteurs voor hun waardevolle bijdragen over dit voor Zeeland zo belang rijke onderwerp. De heer W. Cornelisse zijn wij erkentelijk, voor het beschikbaar stellen van zijn film over de oester- en mossel visserij in Tholen in de jaren dertig, die is samengesteld uit eigen opnamen. De Werkgroep is ook dank verschuldigd aan de ver eniging ZEVIBEL (Zeeuwse visserijbelangen) voor haar substan tiële bijdrage in de kosten van de dag. Evenzeer betuigen wij onze erkentelijkheid aan onze vaste subsi- diënten, het Provinciaal Bestuur van Zeeland en de Gemeente Middelburg die hiermee niet alleen hebben bijgedragen aan een waardevol evenement, maar langs deze weg ook onderzoek en publikatie hebben mogelijk gemaakt. Namens het bestuur van de Werkgroep Historie en Archeologie, drs. L. Zoodsma, secretaris 3

Nehalennia | 1992 | | pagina 5