matisch weergegeven, een goed be volkte straat met niet onaanzienlijke koopmanshuizen. De tegel vondst be stendigt dit beeld; de bewoners konden het zich permitteren om nonchalant met een redelijk luxe tegel om te gaan De tegels zijn gaaf en fraai en zijn gefabriceerd rond 1640 in Zuid-Holland. Hoewel al sinds 1625 in hoofdzaak blauwe tegels werden gemaakt, is men op het platteland meerkleurige tegels blijven toepassen. Bij de Veerse vonst zien we, dat de praktische functie prevaleerde boven de decoratieve; de tegels waren schots en scheef in de wand gezet, zonder oog voor de afbeelding. Zeeuwse tegels zijn verge lijkbaar met tegels die in Rotterdam aangetroffen worden; naar alle waar schijnlijkheid zijn de in Veere voor komende typen in Rotterdam vervaar- igd en wel om en nabij het tweede kwart van de 17e eeuw. De datering van de Veerse tegels rechtvaardigt de conclusie dat deze een plaatsje hadden in één van de huizen zoals Blaeu die van Veere vastlegde vóór 1649, in zijn Toneel der Steden van de Vereenigde Nederlanden afb 1 Mot dank aan de lieren P.B.M. Bolwerk van het Nederlands Tegelmuseum "lt Noflik Sté'1 te Otterlo en B. Oele van het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten te Middelburg. Bibliografie BolwerkP.B.M. et al., Kijkwijzer. Het Neder- kmds Tegelmuseum Otterlo (Otterlo 1987). Dam, J.D. van, De Nederlandse Tegel in kleur (Leeuwarden 1982) Id., Nederlandse Tegels (Utrecht/Antwerpen 1968)'. ld., 'Dieren op tegels' (tent. cat.), in: Mede delingenblad Vrienden van de Nederlandse Ce ramiek 75/76 (1974)1 Kort', Dingeman, 'De Tegelverzameling Nanne Otterna in het gemeentelijk museum Het Prinees- sehof te Leeuwarden'in: Medeiingenblad (etc.) 56/57 (1969). Id., Tegels (Haarlem 1979). 8

Nehalennia | 1992 | | pagina 10