Villa Buitenzorg Tholen Buitenzorg in zijn bloeitijd (1915). De rechter vleugel werd in 19Tt gebouwd en 6 jaar later afgebrokenevenals de linker vleugel. werd Buitenzorg in 1914 aan de west kant uitgebreid met een nieuwe vleu gel van twee woonlagen en een zolder verdieping. Ook de rest van het pand werd vernieuwd. Het woonhuis telde hierna 23 vertrekken. Architect was J. Wisse te Zaamslag, terwijl net werk door de Tholense aannemer Scheffelaar voor ruim 19.000,- werd uitgevoerd. Zowel in Tholen als daarbuiten was de jonker een geziene figuur. Als vooraanstaand paardenfokker verwierf hij bekendheid. In zijn Thoolse peri ode deed hij veel voor de streek. Hij was lid van de gemeenteraad van Tholen van 1903-1920 en algemeen voorzitter van de Z.L.M. van 1916- 1920. Verder was hij een der oprich ters en president van de N.V. Water leiding Maatschappij Tholen. Hij maak te in die jaren een bewogen periode van de Thoolse geschiedenis mee toen voor- en tegenstanders van de water leiding vele kolommen in de lerseksche en Thoolse Courant vulden. Mede door de Eerste Wereldoorlog en de schaar ste aan pijpmateriaal na de oorlog kon de drinkwaterleiding eerst in 1923 in gebruik worden genomen. De tuinen De tuinen van Buitenzorg genoten grote bekendheid en werden jaarlijks op de open dagen druk bezocht. Zo bezochten in 1910 bijna 700 personen, waarvan vele buiten het eiland, de fraai aangelegde rozenhof. De jonker vierde dat jaar zijn tien jarig verblijf op Tholen feestelijk. Het personeel, bestaande uit 38 per sonen, versierde de voorgevel van zijn woning met guirlandes en bloe men. 's Avonds was de tuin verlicht. Het was die avond in augustus blad stil waardoor ook het vuurwerk schit terend slaagde. Om dit spektakel bij te wonen was een groot deel van de bevolking uitgelopen. Concordia ver hoogde de feestelijkheid met muziek. Of Buitenzorg in 1910 al van elek trisch licht was voorzien is niet duidelijk. In 1913 werd echter een 11

Nehalennia | 1992 | | pagina 13