put. Het fort dat na 1635 door de Spanjaarden werd opgeworpen, bleek in zeer goede staat te verkeren. De omwalling was nog tot een hoogte van ca 1 m boven het maaiveld bewaard. Aangezien op het binnenterrein in de bouwvoor nog veel puin voorkomt, moeten graafwerkzaamheden hier wor den afgeraden. Of de vijf op oude kaarten zichtbare contrescarpen ooit alle in de volle omvang zijn aange legd, is niet geheel duidelijk gewor den. Tegen het eventueel iets uit diepen van de gracht om de omwal ling bestaat uit een oogpunt van monumentenzorg geen bezwaar. Biervliet Op 6 augustus werd vanuit het depot een verkennend onderzoek verricht in de Gentsestraat in Biervliet op het terrein van de voormalige Onze Lieve Vrouwe Kerk en het vrouwen klooster Emmaus. Het terrein wordt op de kaart van Hattinga uit het mid den van de 18e eeuw aangeduid met 'Vrouwenhof'. Het onderzoek was ge wenst in verband met de uitbreiding van café-restaurant 'De Landbouw' (eigenaar J. van Harn). Een graaf machine werd gratis ter beschikking gesteld door de firma De Ruijsscher te Biervliet. Een proefput aan de noordzijde van het beschikbare terrein leverde drie lagen begravingen op, tussen 0,9- 1,50 m onder het maaiveld. De begra vingen lagen in zware Duinkerke Illa- klei, die op subboreaal veen lag. In de proefput langs de zuidelijke rand werd slechts één niveau in de begra vingen waargenomen. Het vermoeden bestaat dat de kerk en de klooster gebouwen meer naar het westen hebben gelegen. Borsele Door D. Antheunisse uit West-Souburg werd de vondst van een 13e-eeuwse ijzeren sierplaat van een gesp gemeld van een terrein waar het voormalige dorp Coudorpe gelegen moet hebben. Het 2,5 bij 3,0 cm grote plaatje toont een leeuw. Het is geheel met blauwe email opgevuld. De voorstel ling zelf zal verguld zijn geweest. De volplastische kop van de leeuw is apart bevestigd. Domburg 1. Strand Westhove. Bij laag water werd door J. van den Berg op het strand van Westhove in 1985 in een kleibank een leren schoen aangetrof fen. O. Goubitz dateert de schoen in de 10e eeuw. 2. Zie voor de opgravingen ter plaat se van de wal en de gracht van de Vroeg-Middeleeuwse ronde burcht de 'Archeologische Kroniek van Zeeland' in Archief Zeeuwsch Genootschap 1991. Duiveland In verband met het afgeven van een bouwvergunning ten behoeve van een schuur werd op verzoek van de ge meente Duiveland op 18 februari een bezoek gebracht aan het terrein be horende bij Zwanenburgseweg 13 tus sen Zierikzee en Nieuwerkerk. Het terrein, gelegen juist ten zuiden van het gehucht Kapelle, bevat volgens de meldingskaart resten van kasteel Zwanenburg. Het gebouw wordt in de bronnen voor het eerst vermeld in 1342. Uit een aantal boringen bleek dat het kasteel(tje) meer naar het oosten had gestaan en dat op de plaats van de te bouwen schuur de gracht heeft gelegen. Haamstede 1. Ring 29. In het provinciaal depot werd een hoeveelheid 17e-eeuwse scher ven en botten opgenomen die te voor schijn waren gekomen bij het uitgra ven van de kelder. Ze werden geschon ken door dhr. en mw. Ten Duinen. 2. Westerenban. In december werd door B. Oele (PDB) en J. Beijersber- gen (Provinciale Waterstaat) de jaar lijkse verkenning uitgevoerd in het stuifduinenreservaatHet verzamelde aardewerk van het blootgestoven oud oppervlak was van iets jongere ouderdom dan dat vermeld in het jaarverslag en de archeologische kroniek over 1990. Zo ontbraken 23

Nehalennia | 1992 | | pagina 25