LANDELIJK en AMBACHTELIJK LEVEN PROVINCIAAL MUSEUM BULSKAMPVELD BEERNEM al bekend geworden door zijn grote kennis van de Scheldegotiek en in dit verband onder meer door zijn stu dies en geschriften over de Aarden- burgse St.-Bavokerk. In 1972 begon Devliegher, naast zijn inventarisatiewerk voor het kunstpa trimonium, aan de uitbouw van het 'Provinciaal Museum van het Bulskamp- veld' te Beernem, een volkskundig museum waarin vooral materiaal is samengebracht met betrekking tot de landbouw en de wagenmakerijDoor de uitgave van Landelijk en ambach- telijk leven is conservator Devliegher er uitnemend in geslaagd het Beernemse museum wetenschappelijk te ontsluiten en een grote bekendheid te geven. Het in oktober verschenen boek van 288 pagina's bevat geen volledige in ventaris van het museum. Er is een representatieve keuze gemaakt waarin in alfabetische volgorde vrijwel alle denkbare onderwerpen aan bod komen. Veruit de meeste werktuigen komen uit West-Vlaanderenenkele belang rijke stukken zijn uit Oost- en Frans- Vlaanderen en één bruikleen uit Zeeuwsch-Vlaanderenzodat het gehele vroegere graafschap Vlaanderen is vertegenwoordigd. Het boek heeft een grote documentaire betekenis in het bijzonder door de dikwijls zeld zame waarde van de meer dan vierhon derd foto's (waarvan een dertigtal in kleur) die van oude werktuigen en ambachtelijke gebruiken zijn opge nomen. Voorts worden de verklarende teksten die een schat aan informatie bevatten, begeleid door honderden tekeningen van een niet alleen tech nisch, maar ook artistiek hoog niveau. Voor de beschrijvingen zijn zoveel mogelijk gangbare Nederlandse termen gebruikt; slechts enkele keren moest naar een 'onvervangbaar' lokale uit drukking of naamgeving worden terug gegrepen. Landelijk en ambachtelijk leven begeeft zich dus nauwelijks op het gebied van de streektaal of dia lecten. Dat zou de overzichtelijkheid van het boek benadeeld hebben en het door zijn veel grotere omvang ook onbetaalbaar hebben gemaakt. Wij mogen hopen dat Luc Devliegher, nu hij 'op rust is gesteld'zich niet te veel zal laten verleiden tot een 'zalig niets doen', maar zich gedre ven zal voelen met alle hem kenmer kende bescheidenheid verder te gaan met het produceren van documentaires als die van Landelijk en ambachtelijk leven J.A.T.B. L. Zoodsma (red.), Luthers Zeeland. Bijdragen over de geschiedenis van de Lutherse kerk in Zeeland ter bege leiding van de tentoonstelling ter ge legenheid van het 250-jarig bestaan van de Lutherse kerk in Middelburg (Middelburg: Stichting Natuur- en Recreatieinformatie, 1992). 92 blz., afbn. cat., lit. opgn. ISBN 90-72146- 20-4. Prijs 14,95. Hoe doen ze het? De Stichting NRI heeft voor de zoveelste keer een uit gave het licht doen zien, die gunstig opvalt door een fraaie vormgeving. Men lijkt bij de produktie niet op een stuiver te hebben gekeken, en de lage 28

Nehalennia | 1992 | | pagina 30