prijs van Luthers Zeeland moet verba zing wekken. De ondertitel laat geen twijfel omtrent de reden tot uitgave. Samensteller Lieuwe Zoodsma vroeg zich bij de presentatie van het boek tijdens de opening van de tentoonstel ling wèl publiekelijk af wat NRI eigenlijk te maken had met de Luther se kerk en de expositie n.a.v. het 250-jarig bestaan ervan in Middelburg. Het antwoord luidde: 'Niets.' Maar dat nam Zoodsma's vreugde omtrent de bemoeizucht van de Stichting niet weg. Met reden, zoals hierboven te lezen valt. Behalve een catalogusdeel achterin bevat Luthers Zeeland zes artikelen die ingaan op resp. het Lutheranis me in de Nederlanden (J.P. Boender maker) de Lutherse gemeenten in Zeeland (L. Zoodsma), de bouw van de Middelburgse Lutherse kerk (P.W. Sijnke), twee predikanten van de Middelburgse gemeente (A. van der Veer), het orgel in de Middelburgse kerk (J.H. Kluiver) en Maarten Luther (een uiterst korte en, vergeleken met de overige teksten, te oppervlak kige bijdrage van A. van der Veer). De catalogus bij de tentoonstelling Luthers Zeeland is van D.E.J. Zel- ders van het Zeeuws Museum, waar de expositie nog tot 8 februari 1993 te zien is. Bén aspect van de catalo gus stoorde mij enigszins, nl. de num mering van de afbeeldingen. Daar het catalogusnr. waarop ze slaan er niet bij is vermeld, moet je na het bekijken van een afbeelding met het vingertje langs de tekst, tot je het catalogusnr. hebt gevonden, waarbij ook het nr. van de afbeelding is ver meld. Dit is tijdrovend en hinderlijk. Een wapenfeit van een opknapbeurt enkele jaren geleden dat mij in de Lutherse kerk wel aangenaam trof, vindt in de bijdrage van Kluiver geen genade: het witte stucpla- fond (is) blauw geschilderd, een uit oogpunt van restauratiebeginselen ontoelaatbare ingreep'. In een noot gaat de auteur er verder op in, om in zijn hoofdtekst met betrekking tot deze en andere restauratiezonden te besluiten: 'Hopelijk zullen deze za ken in de toekomst nog eens worden gecorrigeerd. Peter Sijnke en Peter Don, Het Ge- zicht van Middelburg (uitg. Gemeente Middelburg, 1992). 48 blz., afbn., lit. opg. Geen ISBN. Gratis verspreid. De officiële opening van de landelijke Open Monumentendag vond plaats op 11 september 1992 in Middelburg. Daarmee was de hoofdstad van onze provincie niet weinig verguld; ter stond werd dan ook een 'leerzaam boekwerkje' vervaardigd, om burge meester Ruttens voorwoord bij Het Gezicht van Middelburg te citeren. De genodigden bij de opening van de Monumentendag kregen het boekje als aandenken; vervolgens werd het gratis verspreid via het bureau voor lichting van de gemeente. Een prima gebaar. Ondanks de erg blauw uitge vallen omslag was Het Gezicht van Middelburg een ritje of wandeling naar het bureau voorlichting meer dan waard. De auteurs zijn er in geslaagd - en ik citeer weer de heer Rutten - 'het internationale karakter van de Mid delburgse bouwkunst in een histo risch perspectief te plaatsen' De auteurs zijn Peter Sijnke, gemeen tearchivaris van Middelburg en Peter Don, wetenschappelijk medewerker van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Stevig, licht gesatineerd papier, mooie foto's van diezelfde Rijksdienst, vakkundige tekstredac tie: dit alles wekt op om die stad in te trekken, zelfs als men er al vele zolen heeft versleten. Voor een huis genoot en mijzelf was de foto op blz. 42 reden om het daar afgebeelde ge bouw weer eens te gaan bekijken: het half vergeten Jugendstil-azijn- fabriekje in de Pijpstraat. Ook aan dacht voor de jongere monumenten dus in Het Gezicht van Middelburg: geheel in de geest van de tijd - en nu nog eens het 'met beeldhouwwerk versierd bovenlicht van Loskade 23' gaan inspecteren (blz. 43). 29

Nehalennia | 1992 | | pagina 31