L.J. Moerland, Gevecht met het water: bestaande en verdwenen plaatsen in oostelijk Zuid-Beveland (Goes, 1992). Publikatie van de Archiefdienst nr. 31. Oblongformaatgeen paginering, 44 genummerde afbn. Geen ISBN. Prijs 18,50 excl. verzendkosten. De Gemeentelijke Archiefdienst in Goes heeft een voortvarend publicatiebeleid. Dat is toe te juichen. Ten aanzien van het prentenboekje Gevecht met het water moet echter worden geconsta teerd dat de kwaliteit van een aantal afbeeldingen te mager is, de prijs van het boek in aanmerking genomen. Zeker als men die prijs vergelijkt met die van andere op deze bladzij den besproken boeken. Ik heb de indruk dat het euvel niet in de eerste plaats is te wijten aan slechte origi nelen, maar dat vooral de keus van het - niettemin duur ogende - papier ongelukkig is geweest. Misschien is de relatie met de drukker van de Archiefdienst toe aan nieuwe over weging? Over Gevecht met het water vallen ook positieve zaken te melden. Zo biedt het boekje enkele nooit eerder gepubliceerde prenten. Een tekening uit 1803 door B.J. de Keyser van het fort Bath (afb. 31) viel me in het bijzonder op (hoewel ik niet weet of deze ooit eerder is gepubliceerd). Ook een schilderij van de haven van Yerseke (afb. 43) trok de aandacht. Het aardige van deze tussen 1914 en 1918 gemaakte plaat is, dat de ar tiest er niet in slaagde de correctie van een te hoog geschilderde meer paal op de voorgrond van de voor stelling voldoende te verdoezelen, zodat boven dit object een omineuze rookkolom lijkt te hangen. De beschouwer van de huidige resten van het door de Westerschclde ver zwolgen Valkenisse (afb. 19) heeft stof te over voor romantische over peinzingen, zoals die sinds het eind van de achttiende eeuw bij ruines betamen. Maar niet alleen het eind, ook het begin van dit dorp spreekt tot de verbeelding. L.J. Moerland meldt: 'Bij de dijk waar de kerk ge bouwd is, horen herders regelmatig liefelijk gezang, op feestdagen zien ze een processie op de dijk gaan, die uit de hemel komt en daar weer heengaat. Dit beschouwt men als het teken dat de kerk op die plaats ge bouwd moet worden. Dit gebeurt dan ook. Iris Toussaint en Evert van Ginkel. Schatten in de bodem! Zeeuwse munt- vondsten (Goes: De Koperen Tuin, 1992). 48 blz., afbn. Geen ISBN. Prijs 9.75. Het boekje Schatten in de bodem kwam tot stand als begeleiding van het ge lijknamige tentoonstellingsproject, dat het Bureau provinciaal museumconsu lent Zeeland en de Vereniging van Zeeuwse musea organiseerden in de Zeeland Cultuurmaand (september) ter gelegenheid van het Numismatisch jaar 1992. Het boekje is ook los van het project de moeite waard. Onder titels als 'schatten in soorten en maten' 'de taal van de munt' en 'romeinse portretten in aardenburg' worden in overzichtelijke hoofdstukjes uiteenlo pende aspecten van het muntschat- thema behandeld. We lezen niet alleen wat nu eigenlijk onder een muntschat moet worden verstaan, maar krijgen ook inzicht in de verschillende soor ten muntschatten (omloop- en spaar- schatten). Diverse bekende en onbe kende Zeeuwse schatvondsten worden behandeld, o.a. de overbekende te Serooskerke (1966) en een obscure in Middelburg (eind jaren '40). Heel handig is de lijst van Zeeuwse schat vondsten (met kaartje) op blz. 8-9. Dit overzicht loopt van 1845 (Duiveland) tot 1991 (Veere); het werd opgesteld door Arent Pol van het Kon. Penningkabinet en Henk Hendrikse van het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten in Middelburg. Helaas zijn de afbeeldingen soms flets en onduidelijk. Ook lijkt de 'haastige spoed' van de productie van het boek je in bepaalde details traceerbaar, zoals in de vreemde illustratieverant- 30

Nehalennia | 1992 | | pagina 32