Terwijl Koos bezig was de financiële kant van de dag af te wikkelen, be gon Bas alvast met zijn verhaal. Zo kondigde hij aan dat we, rijdend richting Arnemuiden, straks in een weids polderlandschap zouden komen. Daarin lagen oorspronkelijk een reeks vliedbergen en het dorpje Nieuwer- kerk, met een vliedberg en een be graafplaats. Ook nu nog kun je daar een grote hoeveelheid menselijke bot ten vinden. Een aantal jaren geleden is daar een opgraving gedaan door de heer Oele samen met een aantal Pabo-studenten, waarbij resten van het huis Nicuwerkerk terug werden gevonden. Het dorpje Nieuwerkerk is afgebroken bij de omwenteling, 't Puin ervan is gebruikt voor ver steviging van de dijk van de Oranje polder. Inmiddels waren we in de buurt van' Arnemuiden gekomen en zagen we de nieuwste uitbreiding daarvan, Brakenburg liggen. Bij een opgraving door de A.W.N. op het terrein van Brakenburg, een neder zetting uit de Ijzertijd, zijn heel wat restanten van boerderijen uit het begin van onze jaartelling gevonden. Net voor het ingaan van de Oranje polder wees de heer Oele ons op een stukje meidoornbos met 'hollebollige' weilanden, nog een héél klein hoek je, over van het oorspronkelijke land schap in beheer bij en eigendom van de stichting het Zeeuwse Landschap. Ondertussen waren we aangeland bij het nieuwste 'land' van Zeeland, het Veerse Meer, ontstaan bij de aanleg van de dammen. Over landwinning daar ter plaatse en een slimme Belg kon onze reisleider ons ook nog het een en ander vertellen. Het kwam er op neer dat, terwijl men nog bezig was met de aanleg van de dammen, die Belg, die een bedijkingsconcessie had voor het daar ter plaatse aanwe zige schorrengebied, alvast begon met de aanleg van een lage kade om zijn gebied. Dankzij de aanleg van de dammen kon het gebied droog blij ven. Er staan nu kapitale boerderijen op, nog vrij van polderlasten. In fei te heeft die Belgische eigenaar de grond om niet verworven, gebruik makend van de aanleg van dammen en zodoende een heel mooi bezit opge bouwd. Via het gebied van De Piet kwamen we in de Egbert-Petruspolder vervolgens via de Westerlandpolder met daarin het in 1372 verdronken dorpje Westerland en de Oud-Sabbin- epolder met het dorpje Oud-Sabbinge in de Oosterlandpolder waarin het dorp Wolphaartsdijk ligt. Achter de huizen van Wolphaartsdijk was dui delijk nog het tracé van de vroegere trambaan te zien en bij de dijk de coupure daarvan. Vervolgens kwamen we langs de Ooster-Nieuwlandpolder samen met de Wilhelminapolder ingepol derd in de Oude Schenge. Terwijl we de Wilhelminapolder in reden zagen we op de achtergrond de arbeiders huisjes van de zgn. Blauwewijk, ge noemd naar de pannen op de daken. De Wilhelminapolder is het grootste landbouwbedrijf van Zeeland, nog ruim 1800 ha. In die polder reden we langs het proefstation van de fruitteelt, begin deze eeuw in de Wilhelminapolder gesticht. Toen heet te het officieel Vereeniging Zeeuwsche proeftuin. Het was een klein, één hectare groot, gebied. Hier heeft men voo" het eerst in Nederland een se lect e van appelonderstammen geplant. Dat proefveld is jarenlang een heel beroemd object geweest in de Neder landse fruitteelt. Hieruit voortgeko men zijn eigenlijk al onze moderne boomvormen. Het proefveld is circa twintig jaar geleden, ongeveer zes tig jaar oud, gerooid. Het huidige proefstation is circa 25 ha groot. Het is de vraag of het in de Wil helminapolder nog lang zal blijven, gezien alle reorganisaties. Vervolgens gingen we via Wilhelmina- dorp richting Goes. Aan de rechter kant zagen we nog wat oude arbei derswoningen, weliswaar nu geres taureerd c.q. aangepast aan de moder ne tijden. Onze weg ging langs de schans die de Goese haven moest ver dedigen. De dijk waarover we reden was een soort bastion dat liep tot 3 2

Nehalennia | 1992 | | pagina 34