Mededelingen van het onderzoeks- secretariaat Op de vragenlijst van september 1992 kon nog net ons nieuwe adres worden gegeven. Commentaar in Nehalennia nr. 90 was niet meer mogelijk. Bij een aantal verenigingsleden ontstond de indruk, dat ondergetekende met stille trom vertrokken was en een ander als onderzoekssecretaris op trad. Voor alle duidelijkheid: het werk wordt door ondergetekende ge woon voortgezet, maar noodgedwon gen op een andere plaats. De gang van zaken vraagt nu wel enige uit leg. Na een val moest een heupope ratie volgen, vijf weken ziekenhuis, een paar maanden Der Boede voor revalidatie en begin augustus een week terug op de flat in Vlissingen. Toen werd door deskundigen geconsta teerd, dat algehele zelfverzorging niet meer mogelijk zou zijn. Dat be tekende: zo spoedig mogelijk vertrek van Boulevard de Ruyter 194 naar een verzorgingshuis, een moeilijk te aanvaarden toekomstbeeld! Na een paar dagen 'vechten tegen de bier kaai' terwijl door familie en vrien den naar een beschikbare plaats in een tehuis werd gezocht: kennismaking met Huize Swerfrust in Middelburg. Daar was door een samenloop van om standigheden directe opname mogelijk geworden (15 augustus). Toen daar werd meegedeeld, dat eventueel ook over extra ontvangst- of vergader ruimte beschikt kon worden voor ons onderzoekssecretariaatmoest van de onverwachte spoedoplossing wel een dankbaar gebruik gemaakt worden. Vanaf dat moment ging alles in snel treinvaart. Dhr. Francke haalde een groot deel van ons archief naar zijn woning in Serooskerke, ook de open boekenkast, die dhr. A. Koene des tijds voor ons maakte, en waarvoor geen plaats was op het nieuwe adres. Op de avond van 19 augustus werd afscheid genomen van Boulevard de Ruyter 194 en in Middelburg kamer 318 van Swerfrust betrokken. De adreswijziging, meteen naar Kapelle gezonden, kwam daar toch te laat aan voor Nehalennia 90, maar mevr. Oele zag nog juist kans, die op de vragenlijst te plaatsen. Het 'tikduveltje' had echter de naam 'Swerfrust' veranderd in het vrolijke 'Swerflust'. En de letter L van Lau rens Stommesweg zorgde voor nog meer verwarring, zodat enkele van onze leden hun ingevulde lijst meen den te moeten adresseren aan dhr. L. Swerflust, Onderzoekssecretariaat van de Zeeuwse Dialectvereniging. Maar dit alles kwam toch bij onderge tekende terecht op het juiste adres: Onderzoekssecretariaat Z.V.D. Stommes-weg 1, K 318 4335 AX Middelburg In deze periode is mevr. dr N. Bakker eveneens verhuisd, van Leiden geluk kig weer terug naar Veere, zodat we haar nu weer 'in ons midden' hebben. Vragenlijst Enkele vragen kwamen ook niet onge schonden op de lijst. Bij vraag 7 moest de vertaling zijn: dan heb je het helemaal verkorven. In de verta ling van vraag 16 (oeretoere) viel de letter n van de knikker weg, zo dat er een ronde kikker overbleef. In vraag 25 werd niet de boeie, maar de loeie bedoeld: één enkel leidsel, waarmee 't 'andpaerd voor ploeg en eg werd bestuurd, terwijl 't roe- paerd niet gemend werd, maar op de stuitreep liep (met 'n haak vast aan de zwienge) Van onze leden mevr. A.P. de Pree (Col) en mevr. E. de Brock-Pape (Sis) ontvingen we in dank weer veel gehoorde zegswijzen uit de eigen re gio, die we op de gebruikelijke manier onder de loep zullen nemen. Dhr. P. Ovaa (Osb) geeft een gezeg de, waarover hij in het WZD niets kan vinden: Ie is hlad in 't ongerei gerochtalles zit hem tegen. En nu vraagt de inzender: Is dit Wal- chers? En wij voegen daar aan toe: in het algemeen Nederlands kennen we de zegswijze in het ongerede ge- 41

Nehalennia | 1992 | | pagina 43