Beverse maat van Zuid-Beveland bekend is. N.a.v. blz. 34 (blikken en pannen) schrijft hij 'In Zuid-Beveland zijn blikken: lage weiden, die 's winters onder water stonden. Onbegroeide schorren (contradictio in terminis) noemen we slikken. Schorren zijn al tijd begroeid! In de veldnamen kom je in 's-Heerenhoek veel blikken te gen: blik'oek, blikweie, blikpad enz. Ook de combinatie blik en 'andvêêger als veldnaam.' Over 't brood (blz. 34) zegt dhr. Martens: 'Op 's-Heerenhoek had men naast vierponders ook zesponders waarschijnlijk met al die grote ge zinnen N.a.v. blz. 36 (Guss'n mie je neuze d'r tussen)'Mijn moeder zei altijd uss'n of uss'n bie pruss'n, als je vroeg wat we zouden eten.' N.a.v. blz. 44 (paerewachter lang werpige kever)'Vroeger op school vingen we naast meikevers (in 't voor jaar) in de zomer paertjes en koeit- jesDat zijn twee verschillende ke vers, die in en op het gras zitten. Deze hadden we in een luciferdoosje om mee te spelen. Ik denk, dat het 'Leptura rubra' is, maar dan in man nelijke en vrouwelijke vorm Ook in andere regio's bekend? Helaas kwam er nog geen enkele re actie binnen op onze vragen over de tropische schelpjes, die hier keut- jes worden genoemd (blz. 34) en het keutjesspel (blz. 35). Inmiddels is mevr. Jasperse overleden. Zij leerde de spelregels aan dhr. Buijse en de families Simons en Keukelaar, en wij zouden ze graag doorgeven, maar mogen we dan eerst weten, wie van onze leden nog keutjes bezit? We zien reacties van Nehalennialezers graag alsnog tegemoet (zie afl. 90,blz. 34 en 35). Oud gebruik Dhr. J. Walrave (Gpol) deelt ons mee, dat het ruim 125 jaar geleden gewoon te was na een begrafenis prut met krenten te eten (rijst met krenten). Ook heeft hij vernomen, dat een no taris of executeur testamentair, die na afloop van een begrafenis de in houd van het testament bekend kwam maken, 'n prutmeneer werd genoemd. Nu is natuurlijk de vraag: is dit ook elders bekent Kalender Er bestaan plannen om voor 1994 een kalender uit te brengen met spreuken in Zeeuws dialect. De uitgave ge schiedt buiten onze Vereeniging om. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij ondergetekende Wij ontvingen van mevr. A.P. de Pree (Col) weer een keurig verzorgd band je. 'Het laatste,' zegt ze, 'want nu is het klaar.' Ze heeft haar belofte vervuld: het regioboek Dialect op Noord-Beveland voor het nageslacht op de band ingesproken. We danken haar namens de Vereeniging hartelijk voor dit geschenk: de bandjes zijn een verrijking van ons archief! Uit geen van de andere regio's hebben we ooit een dergelijk aanbod ontvan gen, maar mogelijk zijn er toch Ver- eenigingsledendie wel eens een gedeelte van hun regioboek willen voorlezen en voor ons vastleggen op de band... We houden ons ten zeerste aanbevolen! Wij ontvangen op ons nieuwe adres ook graag weer bezoek van belangstellenden voor een persoonlijk gesprek, dat ook 43

Nehalennia | 1992 | | pagina 45