DE BUITENPLAATSEN OSTREA EN BUITENZORG TE THOLEN Het eerste Ostrea, thans bekend als de hofstede Buitenzorg, liet notaris mr. T.A. Wagtho in 1877 bouwen aan de Postweg (Hertenkamp) even buiten Tholen. Deze hofstede was bestemd voor zijn toen 19-jarige zoon Johan nes Wilhem die zich ging bezighouden met de landbouw. Het bedrijf werd modern opgezet want al direct werd er een stoommachine geïnstalleerd voor het aandrijven van enige land bouwmachines Hoewel de jonge Wagtho volgens de bevolkingsregisters van beroep land bouwer was, was deze ook betrokken bij de oestercultuurIn 1878 werd hij opgenomen in de door zijn vader en oudere broer Willem Frederik opge richte oestermaatschappij de firma Wagtho en zoon. Later werd dit be drijf omgezet in een familie-N.V. door J.P.B. Zuurdeeg onder de naam De Tholensche Oester maatschappij (1894). De oestercultuur was een lucratief bedrijf waarin veel geld kon worden verdiend. Zijn band met de teelt van oesters bracht hij tot uitdrukking door zijn hofstede de wetenschappelijke benaming voor oester, Ostrea, te geven. In verband met zijn huwelijk met Jobje Christi- aanse in 1885 liet hij de woning aan de oostkant vergroten. Eerst na de dood van zijn vader in 1892 werd het pand op zijn naam gezet. In 1900 kwam de geboren Hagenaar Jonkheer Johan van Vredenburch, die in Wageningen een opleiding had gevolgd aan de Rijks Landbouw en Tuinbouwschool bij hem wonen. Bijna drie jaar later zal Wagtho zijn huis met bijbehorende gebouwen, waaron- Pilla „Ostrea" Tholen. De in 1903 gebouwde villa Ostrea te Tholen circa 1920 9

Nehalennia | 1992 | | pagina 11