wetenswaardigheden hebben opgele verd. Er is evenwel een Babylonische of eigenlijk 'Beierse' spraakverwar ring ontstaan over de herkomst van de uitdrukking 'zo bruun as een beier' Diverse mogelijkheden zijn aangedra gen, variërend van de bruine gelaats kleur van een 'errebeier' in de zomer tot de kleur van een groot assortiment bessen. Staande de vergadering wordt echter wel duidelijk dat men de verkla ring moet zoeken in de hoek van de kruisbessen en zeker wanneer de heer M.A. Geuze nog eens benadrukt dat 'errebeiers 's zeumers een zon'oed droehe en dus in d'r hezicht hlad nie bruun waere'. Ook de toevoeging dat zogenaamde 'bostebeiers' een bruine kleur hebben, draagt bij aan de oplos sing. Nog meer onduidelijkheid is er in eer ste instantie gerezen rond het huidige adres van het onderzoekssecretariaat Na een ongelukkige val verblijft mevr. Van den Broecke-de Man thans in het bejaardentehuis 'Swerfrust' in Middelburg. Helaas is dit in het jong ste Nehalennianummer (op de los bij gevoegde vragenlijst) niet goed over gekomen, met als gevolg dat enige trouwe inzenders van de lijsten en toevoegingen op een verkeerd spoor zijn gezet, en hun post bij voorbeeld hebben gericht aan de heer L. Swerf- lust te Middelburg. Het juiste adres is: Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek Onderzoekssecretariaat Bejaardentehuis Swerfrust, Laurens Stommesweg 1, 4335 AX te Middelburg. Naast dit serieuze deel kan de heer Francke niet verhullen zeer geamu seerd te zijn door de limericks welke hij heeft ontvangen van deze en gene. Met name die, welke op 'het randje' en soms daar overheen zijn. ('En die ont'ou je nog 't beste ok.') Maarwaar is nou toch die beroem de zwarte tas? Ik heb hem nog niet zien staan voor de bestuurstafel. Nou, die was er dus niet, maar gauw wordt een zwarte tas opgetrommeld. Die van de voorzitster, dus dat mys terie is opgelost. De heer De Regt snijdt dan wellicht het meest serieuze deel van de dag aan, namelijk de fondsenwerving rond het supplement op het WZD. Hij heeft hierover niet zo'n opwekkend verhaal en met name de gemeenten en de pro vincie - waarbij hij de aanwezige ge deputeerde Dek als vertegenwoordiger rechtstreeks kan aanspreken - wordt met klem verzocht in de beurs te tas ten, want anders kunnen we het sup plement vergeten, hetgeen catastro faal zou zijn. Drs. Ryckeboer vertelt ons dan over merkwaardige overeenkomsten in het dialect van Frans-Vlaanderen en Zee land. Dat er al oude banden zijn moge blijken uit het feit dat de berucht ste Duinkerkse kaperkapitein Jean Bard onder zijn eigenlijke naam Jan Baert nog heeft gevaren onder de beroemdste Zeeuw Michiel de Ruyter. Aan de hand van voorbeelden toont de heer Ryckeboer diverse overeen komsten en constateert ook in Frans- Vlaanderen een verdwijnend dialectge bruik, helaas. Jammer ook dat het gebrek aan verduistering van de zaal de dia's zeer slecht zichtbaar maakt, hetgeen aan de boeiende lezing toch enigszins afbreuk doet. In de rondvraag wordt de onzinnige spreekwoordelijke 'zuunigheid' van de gemiddelde Zeeuw weer eens gelogen straft. 1% van het benodigde bedrag voor het supplement wordt door de gulle gever van de computer (vorig jaar) geschonken aan de stichting 'de Zeeuwse Taele'! Een dankbaar applaus valt hem ten deel. Na de traditioneel goed verzorgde lunch wordt het tijd voor wat min der ernstige onderwerpen, overigens niet nadat enige dames zich danig inspannen hun 's morgens zo met moei te veroverde stoel exact op dezelf de plaats terug te krijgen waar deze voor de lunch stond. De toneelgroep 'Ad hoe' uit Heinkens- zand, die na afloop volgens de mid- 3 7

Nehalennia | 1992 | | pagina 39