de aanwezigen gebracht. Het deed me denken aan het boek van Sjaalman met zijn vele titels in de Max Have- laar. Het jubileumboek bestaat echter niet alleen uit titels, maar uit een groot aantal artikelen over allerlei zaken, betreffende de Vier Ambachten en de Graaf Jansdijk. Verder werden er twee toeristische brochures aanbevolen: Van Plaats tot Plaats en Het water achterna. Het geheel stond onder leiding van Cesar David die heel origineel elk optreden inleidde met een toepasse lijke tekst uit de bijbel. Jan de Klerk Project Zeeuwsch-Vlaanderen Drs. George Will bezorgde ons een overdruk van het artikel 'Dialect resistentie in het Land van Axel' door hem geschreven samen met H.F. Schatz. Het verscheen in het Tijd schrift voor Ned. Taal- en Letter- kunde van dit jaar. In de volgende aflevering willen we op de inhoud van dit artikel terugkomen. We geven echter nu al op voorhand een passage uit de conclusie weer: 'Het meest opmerkelijke resultaat, waaruit een toenemend prestige van het Axels het best kan worden afge lezen, is het feit dat de vrouwen meestal meer dialect gebruiken dan de mannen. Bovendien laten de resul taten van het hier beschreven onder zoek zien dat gevoelens van groeps- solidariteitwaarvan het gebruik van het lokale dialect duidelijk een ui tingsvorm is, een belangrijker crite rium vormen voor de Axelse dialect sprekers dan het nationale prestige van de standaardtaal als het gaat om hun taalkeuze. Bedankt George, voor het ons toezen den van het artikel en succes met het verdere werk. Oude vragenlijsten De Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek ontving in maart 1992 van het P.J. Meertens-Instituut te Amsterdam een bundel kopieën van vragenlijsten die door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap in 1879 en 1895 waren verspreid in Zeeland en op Goeree-Overflakkee (zie ook Nehalennia 90, 28-31). Ze waren in stofmappen per plaats verza meld en van een Kloeke-nummer voor zien. Na inventarisatie en beschrij ving zijn deze lijsten toegevoegd aan het archief van bovengenoemde vereni ging. Ordening van het archief De omvang betreft 34 genummerde stofmappen. Die zijn gecodeerd vol gens het Kloeke-systeemAlles be vindt zich in vak I Onder rubriek 1 zijn de lijsten ver meld die in 1879 zijn uitgegaan. Rubriek 2 geeft 'n overzicht van de lijsten die in 1895 werden verspreid. Voor zover mogelijk zijn de namen van de medewerkers in de volgende kolom vermeld met daarachter enige opmerkingen Verantwoording van de indelingen 1. De vragenlijst van 1879 begint met een inleiding. De eerste regel daar van is: 'Het BESTUUR van het Aard rijkskundig Genootschap heeft zich vereenigd met voorstel om....' De lijst bevat vier pagina's met vra gen. Het eerste woord op pagina 1 is 'vader' en het laatste woord op pagina 4 is 'dorpsplein'. 2. De vragenlijst van 1895 begint met: 'Naam der plaats of plaatsen, waar voor de opgave geldt:' Op de derde regel staat: 'A. Woorden ter vertaling:' Het eerste woord op het eerste blad is 'schaap'. Op pagina 3 begint de rubriek 'B. Vragen ter beantwoor ding: 1 Zegt men tot kinderen of zijns gelijken: doe.doo.' De laatste pagina, 4, eindigt met de vraag: 'vroeg, joeg, woei of vraagde, jaagde, waaide'. R.W.

Nehalennia | 1992 | | pagina 41