Doet hij dat niet, dan kan zelfs onge dierte op de bank kruipen2". Een voortreffelijk gastheer Tijdens het bezoek van Koning Willem III aan Zeeland in 1862 biedt de Jonge van Ellemeet de koning en zijn gezel schap op 25 mei een prachtige ontvangst aan op Over duin. Het moet een luis terrijke gebeurtenis geweest zijn, waar nog lang over gesproken werd. Ook tijdens het twaalfde Taal- en let terkundig congres van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, dat in 1872 in Zeeland wordt gehouden, laat hij zich als een goed gastheer kennen. Hij is gekozen tot voorzitter van het congres en ontvangt 6 septem ber een groot aantal kunstenaars en geleerden op Overduin. Hendrik Con- Buitenplaats Overduinca. 1810. science dankt de gastheer in een toe spraak met de woorden: 'De eerste dag was mooi, de tweede schoon, de derde heerlijk, maar deze, de vierde, is overheerlijk. De Jonge van Ellemeet ontvangt veel gasten. Dat hij belangrijke relaties heeft blijkt onder andere uit een 'vriendschappelijk' briefje van 9 juli 1852: de Commissaris des Konings, Van Vredenburch, hoopt welkom te zijn op Overduin met de Prins van Oranje, Casembroot en Heemskerk. De gasten willen graag iets gebruiken ten huize van de familie De Jonge, en zullen daarna een bezoek aan Veere brengen2* Gefortuneerd verzamelaar Willem Cornells Mary de Jonge van Ellemeet is een zeer rijk man Uit de sinds 185 0 jaarlijks gepubliceer de lijst van verkiesbaren voor de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, samen gesteld uit de hoogst aangeslagenen in de 'Rijks Directe Belastingen', blijkt hij van 1850 tot 1860 de rijk ste man in Zeeland te zijn. Daarna staat hij jaren op de tweede plaats en vanaf 1878 is hij nummer vier22. Een deel van zijn vermogen besteedt hij aan een verzameling van ruim ne genhonderd schilderijen, vele van beroemde kunstenaars; in 1890 wordt O O de collectie te koop aangeboden*10 De Jonge van Ellemeet bezit ook een enorme hoeveelheid geschriften van en over Jacob Cats, een verzameling die hij zelf beschrijft in een boekje Museum Catsianum, dat in 1870 wordt gedrukt en waarop nog aanvullingen volgen2^. In 1877 schenkt hij de hele collectie 'Cats' aan de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden; als dank benoemt men hem tot erelid in 1888, vlak voor zijn over lij den. Verder heeft De Jonge een verzameling agaven die wel één der volledigste van Europa genoemd is2"*. In de Zeeuwse Bibliotheek is een catalogus van de collectie aanwezig, waarop vermeld staat dat de planten bij opbod zul len worden verkocht op Overduin, om negen uur 's morgens, 22 septem ber 1873. Notaris L.L. Woutersen uit Middelburg zal de verkoop leiden; maar in het archief van genoemde notaris is geen enkel gegeven over 7

Nehalennia | 1993 | | pagina 9