de tot doel afbreuk te doen aan de vijand. Het grote aandeel van de Zeeuwen in de kaapvaart (denk aan Ita en aan de Portugese suikersche pen bij Brazilië) en in de slaven handel (goedgepraat door de Zierik- zeese predikant Udemans) wordt even eens aangetoond. Ook voor de rol van de bekende gebroeders Lampsins als kolonisten in het Caraibisch ge bied (patronaatschappen van Sint Maarten en Tobago) wordt veel plaats ingeruimdEn deze activiteiten wor den niet vergoelijktMet het citaat 'Niet verguizen, noch bewonderen, doch begrijpen' (Spinoza) begint Roos ook zijn boek. Enigzins bewonderend is hij overigens af en toe zelf wel. De vergelijking met Zeeuwen en de VOC dringt zich steeds op. Overeen komsten zijn er zeker, behalve bij de uitvoering. Daarin moet Zeeuwen en de WIC duidelijk het onderspit delven. Het heeft er veel van weg dat te veel tekst en te veel foto's op te weinig pagina's moesten. De pagina's zijn wel erg vol (zelfs de inhoudsopgave kan maar amper op één bladzijde). Dat, gecombineerd met de vele opmaak-, stijl- en spel- foutjes (zelfs de naam van de uitge verij in het colofon!), die duidelijk het gevolg van haastwerk zijn, maken dat de uitvoering de vergelijking met de VOC-uitgave beslist verliest. Maar bovenal de illustraties zijn ver onder de maat: onscherp, te donker, niet geheel recht, onvolledig etc. Van een boek met deze prijs mag men meer verwachten. Ook de verantwoor ding van de (uitsluitend zwart/ wit-) illustraties ontbreekt nogal eens en gebruikte afkortingen zijn inconsequent en worden nauwelijks toegelicht. Bovendien zijn de onder schriften vaak te summier, waardoor het niet duidelijk is waar de afbeel ding precies op slaat. Het was in een aantal gevallen zeker wenselijk ge weest de eigentijdse bijschriften te vermeiden, omdat deze dikwijls ver helderend zijn. Het op de omslag in kleur afgebeelde schilderij met het schip de 'Fortuin' komt in het boek nog terug. Dan blijkt het verschil. Het kwam kennelijk (om esthetische redenen?) beter uit dit in spiegelbeeld(te zetten. De om slag is ook door het ontbreken van de periodisering enigszins misleidend (de titelpagina is wel juist)Beter had de toevoeging '1621-1674' op de voorkant kunnen staan dan het logo van de uitgever. Door de aaneenschakeling van feiten, feitjes en andere bijzonderheden heeft het boek een ietwat kroniek achtig karakter gekregen, vol (welis waar lezenswaardige) opsommingen en fails divers. Schreef de Leidse historicus Jaap de Moor in de VOC- uitgave een 'Ten geleide', nu prijst hij het boek aan in een 'Epiloog' Dit laatste is enigszins de in het ver haal van Roos ontbrekende synthese een samenvattend overzicht van een halve eeuw WIC. Het was leuk ge weest als zowel uitvoering als formaat 29

Nehalennia | 1993 | | pagina 31