Tijdens de Belgische opstand in 1830 meldt De Jonge van Ellemeet zich als vrijwilliger, waardoor hij de veldslag bij Leuven meemaakt. Het schijnt dat hij altijd prettige herinneringen heeft bewaard aan zijn 'soldatentijd'®. 28 september 1839 promoveert De Jonge in de beide rechten op de dis sertatie De minore aetate, noxiam et poenam vel tollente vel minuente in het Nederlands: 'Over de minder jarigheid die schuld en straf doet verdwijnen of verminderen'. Een week later, 7 oktober, trouwt hij met jonkvrouw Wilhelmina Cecilia Petronella de Jonge, een dochter van zijn neef Bonifacius de Jonge uit Middelburg. Het echtpaar vestigt zich op kasteel Popkensburg bij St.-Lau rens, maar omdat de eigenaar het kasteel niet wil verkopen besluit De Jonge van Ellemeet zelf een buiten te laten aanleggen op de plaats van het vroegere landgoed Overduin bij Oostkapelle; de echtelieden wonen hier tot hun dood. Van 15 december 1841 tot 13 juni 1853 is W.C.M. de Jonge van Ellemeet bur gemeester van OostkapelleDaarna wordt hij lid van Gedeputeerde Sta ten en moet hij dus het burgemees tersambt neerleggen. Benoemd De Commissaris des Konings van de provincie Zeeland, jonkheer M.E. van Vredenburch, meldt 23 juni 1841 aan burgemeester Hendrik Holle van Oost kapelle dat hij 26 juni op werkbezoek komt. Hij heeft het plan de belang rijke locaties te bezoeken en het ge meentearchief en de registers te con troleren. Een maand later, 26 juli, komt er een boze brief van de Commissaris over de janboel die hij in Oostkapelle heeft aangetroffen: door de bestuur ders is er in vier jaar slechts drie maal vergaderd; bovendien heeft hij veel onregelmatigheden in de admini stratie gevonden. De burgemeester en secretaris W.M. Snijder worden verantwoordelijk gesteld voor de cha- t Het kasteel Popkensburg in 1861, bet gebouw werd in 1863 gesloopt. os. Ze moeten direct maatregelen treffen, anders zal de heer Van Vredenburch zelt ingrijpen. Kennelijk ziet Hendrik Holle geen kans orde op zaken te stellen, want in een slordig briefje van 31 iuli 1841 vraagt hij eervol ontslag®. Tijdens de raadsvergadering van 4 september deelt hij mee dat bij koninklijk besluit van 20 augustus 1841 hem dat 'eervol' ontslag is ver leend. Holle draagt tijdelijk zijn be voegdheden over aan de oudste asses sor Pieter Wondergem, die in de vol gende vergadering al bekend maakt dat ook de secretaris eervol ontsla gen is7 Bij koninklijk besluit van 15 decem ber 1841 wordt mr. W.C.M. de Jonge van Ellemeet benoemd als burgemees ter, en in de raadsvergadering van 10 januari 1842 volgt zijn installatie®. Bestuurlijke kwaliteiten Na de benoeming van De Jonge van Ellemeet worden de zaken in Oost- 3

Nehalennia | 1993 | | pagina 5