WOORDENBOEK VAN DE VLAAMSE DIALEKTEN zuiden van Vlaanderen en Frans- Vlaanderen lezen we hiervoor: ver lopen, verlopen zijn. Het handzame boek bevat een ingebonden over zichtskaart, waarop alle plaatsen zijn vermeld met het bijbehorende code-nummer. Heel handig is het losliggend alfabetisch register Landbouwwoordertschat Aflevering RUND 1 door Hugo Ryckeboer met medewerking van S. Coppens, dr. M Devos, dr. J Van Keymeulen en K Van Der Sypt Uüivers'teit Gent. Vakgroep Nederlandse Taalkunde Drukkerij Mrchiels. Tongeren 1993 op de trefwoorden. Het boek is niet alleen een woorden boek, maar ook een informatiebron over de diverse soorten rundvee. Dit wordt verduidelijkt met een tien tal zwart-wit foto's. R.W. Stasja Franken. De transformatie van de Zeeuwse Landbouw in de tweede helft van de negentiende eeuw. 79 blz. 10 afb. Publikatie van de Gem. Archiefdienst Goes in samenwerking met de Heemkundige kring de Beve lenden. Prijs 15,- Stasja Franken heeft, vermoedelijk zelf voortkomend uit landbouwerskrin gen, gepoogd een beschrijving te ge ven van de grote veranderingen die in het boerenbedrijf hebben plaats gevonden tegen het einde van de ne gentiende eeuw. Door het verloren gaan van de voor de Zeeuwse landbouw zeer belangrij ke meekrapcultuur ontstond een gat in de bedrijfsvoering. Dit gat werd pas een tiental jaren nadien opgevuld door de opkomst van de teelt van suikerbieten. Jammer dat eigenlijk niet goed duidelijk wordt hoe de boe ren dit ontstane gat voordien hebben opgevuld. Tijdens het onderzoek dat aan deze uitgave voorafging zijn veel gegevens verzameld die een verdere uitwerking zeker verdienen. Dat in de onderzochte gemeenten toe valligerwijs een, zelfs voor Neder landse begrippen immens groot land bouwbedrijf als de Wilhelminapolder voorkomt doet eigenlijk wat afbreuk aan de resultaten; immers een verge lijking met de andere veel kleinere bedrijven is niet goed mogelijk. Aan de andere kant is natuurlijk de voortrekkersrol van een dergelijk be drijf van grote invloed. Concluderend kan gesteld worden dat een redelijk goed inzicht wordt ge geven van de wijze waarop de land bouwbedrijven in de beschreven peri ode werden beheerd. Aankoop van zaaizaad en kunstmest, maar zeker ook voorlichting en onderwijs, heb ben de oorspronkelijk op puur hand werk drijvende bedrijven omgevormd tot de vrijwel volledig gemechaniseer de bedrijven die we thans kennen. Een ontwikkeling die haar oorsprong vond in de periode die door de auteur is onderzocht. B.O. 19

Nehalennia | 1993 | | pagina 25