VAN DE Verslag Dialectendag te 's-Hertogen- bosch op 20 maart 1993 Met een flinke afvaardiging van de Zeeuwsche Vereeniging reden we naar 's-Hertogenbosch om de tweede lan delijke Dialectendag bij te wonen; het thema van die dag luidde: 'Schrijven in dialect'. Er was een prijsvraag uitgeschreven waarbij een aantal mensen uitgenodigd werden een verhaal in dialect te schrijven. Per regio werden juryleden benoemd en drie schrijvers genomineerd. De uitgekozen verhalen werden opgeno men in het boekje dat ter gelegen heid van die dag werd uitgegeven met als titel: Van de A tot de AA. In de plezierige ambiance van de Brabanthallen was een groot aan tal dialectliefhebbers aanwezig. Later bleek dat er minder waren dan twee jaar geleden, hetgeen spijtig was daar er een aantal zeer interes sante punten op het programma ston den. Na het welkomstwoord door dr. K. de Bot opende mw. drs. J. Baartmans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, de dag. Zij onderkende het belang van het behoud van de dialec ten en benadrukte ook nog eens extra het belang van de samenwerking met België, o.a. ten aanzien van het sa menstellen van de Vlaamse woorden boeken. Zij zag het als een plicht van de provincie hieraan ook finan ciële bijdragen te leveren. Als eerste spreker was er dr. J. Stroop, hoofddocent aan de Universi teit van Amsterdam, over 'Van dialect naar A.A.N.: dynamisch dialect'. Men gaat belangstelling krijgen voor een object als dit bedreigd wordt en daarom zou het instellen van de lan delijke dialectdagen een veeg teken kunnen zijn! Helaas, hierin ligt vol gens Stroop een kern van waarheid. Heel veel woorden verdwijnen of zijn al verdwenen, o.a. door het wegvallen van hetgeen zij benoemen. Ook uitdruk kingen die direct verband hielden met veranderde aspecten van de cul tuur van een samenleving hoort men nergens meer. Toch blijft Stroop op timistisch: de dialecten zullen nooit helemaal verdwijnen, wel zullen ze zich aanpassen en er zal een z.g. 'regiolect' voor in de plaats komen. Het dialect blijft ook omdat het ont wikkelen van een standaard-Nederlands, het ABN, dat indertijd als ideaal werd gezien volkomen mislukt is. Stroop ontdekte dat het Nederlands zoals dat 50 jaar geleden voor de radio werd gesproken heel veel verschilt van het Nederlands dat nu gesproken wordt. Men ging en gaat er immers van uit dat voor de radio 'perfect' Nederlands wordt gesproken! Volgens Stroop is een uniforme taal verder weg dan ooit. 'Informalisering' doet zijn intrede. Elias definieert dit als volgt: 'De normen waarmee mensen elkaurs gedrag beoordelen worden minder streng en niet-normaal gedrag wordt geëxcuseerd door verzachtende omstandigheden.' Dit heeft ook invloed op de taal. Alleen de twee uitersten, nl. standaard-Nederlands enerzijds en zeer oude dialecten anderzijds, HET DIALECTENBOEK 2 24

Nehalennia | 1993 | | pagina 30