spek en de aanwezigen waren er zicht baar van overtuigd dat niets zo lek ker is als een bolus bie de koffie. Dat chauvinisme geeft een raar smaak je aan bijeenkomsten waar het dialect of heemkunde centraal staat. Zoiets van Zeeland voor de Zeeuwen.... In 'mijn' dorpje wonen een heleboel mensen 'van achter den toren', ook asielzoekers en het is nog steeds ge zellig. En wat die bolus betreft, een Egyptische cake bie de koffie is nog veel lekkerder! T.: Wat betreft de beantwoording van deze vraag, verwijs ik naar onze eerder genoemde folder. Project Zeeuwsch-Vlaanderen Aanbieding Het Rund I in Sluis Op de avond van de eerste april vond in de sfeervolle Burgerzaal van het Sluise Belfort de plechtige aanbie ding plaats van de jongste aflevering van het Woordenboek van de Vlaamse Dialekten, het Rund, deel I. Bij deze presentatie was onze Vereeniging ver tegenwoordigd door de voorzitter, mw. drs. A.F. v.d. Zande-Vleugels Schutter, secretaris Rinus Willemsen en de bestuursleden mw. L. Rijsen- bil, dhr. J. de Klerk en enkele leden. De heer De Kuiper opende de reeks sprekers. Hij sprak als gedeputeerde van de Provincie Oost-Vlaanderen. In feite had mw. G. de Vries-Hommes deze taak op zich genomen, maar op deze dag werd zij in Friesland geïn stalleerd als burgemeester van de gemeente Nijefurt. De heer De Kuiper ging uitvoerig in op de goede samen werking die er op cultuurgebied tus sen de provincies Oost- en West- Vlaanderen met Zeeland in de loop der jaren was gegroeid. Als bewo ner van de gemeente Sint-Niklaas brengt hij regelmatig een deel van zijn vrije tijd door aan de Zeeuws- Vlaamse kust en daurdoor is hij een echte grensbewoner geworden. Hij toonde zijn grote bewondering voor de vele afleveringen van het Woor- denboek van de Vlaamse Dialekten (WVD). De drie bovengenoemde pro vincies komen regelmatig bijeen om zaken te bespreken. De voortgang van het WVD-onderzoek is daar vaak aan de orde. Niet alleen omdat de drie provincies subsidies verlenen, maar ook vanwege het belang in het onderzoek. 'Wij zijn nog steeds ter dege gemotiveerd dit project te schragen, uiteraard binnen de perken van onze kredieten, en notaties van sluitende afspraken met de verant woordelijken,' ging de gedeputeerde verder. Hij toonde zich verheugd dat een groot deel van ons erfgoed nu is vastgelegd. De aanwezigheid van veel cultuurambtenaren en de Com missaris der Koningin drs. W.T. van Gelder, laten volgens De Kuiper het belang van dit project zien. Hij dank te het Sluise stadsbestuur voor de gastvrije ontvangst. Vervolgens kreeg de eindverantwoor delijke redacteur van dit deel, Hugo Ryckeboer, het woord. Hij schetste uitvoerig het totstandkomen van dit boek. Hij ondersteunde zijn betoog met lichtbeelden op een overheadpro jector, waardoor het geheel goed was te volgen voor de talrijke aanwezigen. In 1977 gingen de eerste vragenlijs ten de deur uit. In 1993 vindt nu de presentatie plaats. 'In dien tied kan 'n osse al lang gekalft zijn,' merkte volgens Ryckeboer één van de informanten op. Om tot de samenstelling van dit deel te kunnen komen, werden 80.000 tot 90.000 gegevens aangeleverd, die alle maal beoordeeld moesten worden. Deze gegevens vielen onder circa 200 be grippen. Het boek kwam tot stand met behulp van een tekstverwerkings programma, dat gekoppeld is aan een cartografisch programma. Daardoor is het mogelijk sneller te werken, maar de beslissing welke gegevens wel of niet opgenomen moesten wor den, is en blijft handwerk. Daarom is het publicatieritme van het WVD erg hoog. Aan de aflevering van Het Rund I, is gemiddeld met 2,5 persoon gewerkt. Dat is erg weinig, als we weten, dat bijvoorbeeld aan het WNT, het Woordenboek van de Nederlandse Taal, met een veelvoud van dat aan tal wordt gewerkt. Ryckeboer was overigens optimistisch gestemd wat de toekomst betreft, want het belang 29

Nehalennia | 1993 | | pagina 35