Sorgwijck op de topografische kaart van 1912 hij omgeven met 10 ha bos. Een on derneming die een forse investering heeft vereist Was Abraham Swemer de bouwheer? Daarvoor is geen bewijs maar wij me nen van wel op goede gronden: 1. Ten tijde van de bouw was hij 28 jaar, een leeftijd waarop het heerlijk moet zijn een dergelijke ambitie - de eerste en enige buitenplaats van Noord- Beveland - te verwezenlijken. 2. Hij is de eerst bekende eigenaar. Van Valkenburg3 vond hem als zoda nig vermeld aan het eind van de 18de eeuw. 3. Als zeer rijk man - hij werd in 1812 zorgvuldig geregistreerd als de op één na rijkste man van Zeeland, met een inkomen vergelijkbaar met dat van de rijkste mannen van Amsterdam3 - was hij bij uitstek in staat de bouw van Sorgwijck met en tourage te bekostigen. Wie was Abraham Swemer? Hij was het negende kind van Joost Swemer (1699-1751) en Judith Houtené (1705- 1778). Joost klom op van gerechtsbode van Colijnspluat tot secretaris, stok houder vendumeester)schout en crieerder (omroeper), dijkgraaf van twee polders en mede-indijker en -ei genaar van de Annapolder. Voorwaar een fraaie carrière. Abraham was heer in Cats, Geers- dijk en Wissenkerke, Ovezande, Weele, Vliet, Capelle, Biezelinge en Evers- dijk, rentmeester der Domeinen van de Prins van Oranje over Noord- en Zuid-Beveland, schepen en president schepen van Colijnsplaat, schout en secretaris van Gravenhoek, directeur en penningmeester van de Nieuwe Katse Polder, dijkgraaf, secretaris en penningmeester van de Annapolder, dijkgraaf en penningmeester van de Adriaanpolder, dijkgraaf van de pol der Nieuw-Noord-Bevelandpenning meester van de Vlietepolder, de Rip- 4

Nehalennia | 1993 | | pagina 10