Fig. 6. Bijzonder merkwaardige grachtstructuur van een 'kamp'? in Aardenburg verschillen; ze komen meestal in groepen voor, tot zelfs een tiental grafheuvels bijeen. Er moet hier opgemerkt worden dat vóór de lucht- fotografische prospectie van J. Semey geen enkele grafheuvel in Oost- en West-Vlaanderen (met uitzondering van de Muziekberg in de Vlaamse Ardennen) bekend was, wat de originele bijdrage van deze prospectiemethode voldoende benadrukt. Enkele door gracht(en) omsloten zones herinneren aan prehistorische en vooral protohistorische woonplaatsen of zgn. kampen (fig.6). Het is echter wel zo dat geen terreingegevens in onze gewesten vooralsnog voorhanden zijn. Het betreft hier ongetwijfeld een onderzoeksrichting voor de toekomst. De archeologische site van Axel, met een hele reeks grachten, is als hei ware een kopie van de vele inheemse hoeven die men vroeger reeds in Noord-Frankrijk had aangetroffen. Hoogstwaarschijnlijk is deze analogie geen puur toeval, maar zijn er in Zandig Vlaanderen en in Zeeland even eens dergelijke grote plattelandsbewoningen aanwezig. Enkele van deze 'enclosures' zouden tot de Romeinse periode kunnen opklimmen. Wij vermel den hier meer speciaal een dubbele grachtstructuur met afgeronde hoek ten noorden van Sas van Gent die veel gelijkenis toont met het Romeinse kamp van Maldegem.4 Ook dient melding te worden gemaakt van een kleine rechthoekige grachtstructuur in de buurt van Aardenburg (fig. 7), waarbij terreinprospecties uitgevoerd door de R.O.B. Romeins materiaal aan het licht brachten.^ Mogelijk betreft het hier een Romeins heiligdom, dat mooi nabij Aardenburg zelf, langs een mogelijke weg in zuidelijke rich ting ligt. Ook hier is echter voorzichtigheid geboden, zolang opgravingen geen afdoende bewijs hebben geleverd. 11

Nehalennia | 1993 | | pagina 13