Fig. 7. Het vierkantig grachtcomplex in Aardenburg (midden op de foto) zou volgens onze Nederlandse collega's kunnen worden gezien als een mogelijk Romeins heiligdom of sacraal complex. Let ook op de grote kuilen onderaan de foto, waarvoor nog geen afdoende interpetatie werd voorgesteld. Een reeks parallel lopende grachtstructuren doet denken aan mogelijke wegtracés. Bij opgravingen in Aalter-Woestyne is in 1989/90 een dergelijk wegtracé aangesneden; het kon in de Romeinse periode worden gedateerd.0 Andere aardwegen uit de Romeinse tijd werden aangesneden in Sint-Denijs- Westrem en Lovendegem. Enkele van dergelijke wegtracés, onder andere in de buurt van Aardenburg (fig.8), lijken eventueel ook tot de Romeinse periode te kunnen opklimmen, al is hier toch voorzichtigheid geboden daar andere structuren, zoals veenvaartjes b.v., hetzelfde type spoor kunnen opleveren. Toch is de ligging van deze sporen ten opzichte van het Ro meins Aardenburg niet onbelangrijk. Hetzelfde probleem van interpretatie en datering wordt gesteld in het geval van verdwenen perceelsstructuren, zoals in de buurt van Aardenburg (fig. 9). Toch moet ook hier gezegd worden dat in sommige gevallen een date ring vóór de Middeleeuwen aannemelijk lijkt. Onderzoek in Vosselare op een gelijkaardig perceelsnet heeft geen definitief uitsluitsel opgeleverd wat betreft de datering, al lijkt hier ook een datering in de Ijzertijd tot de mogelijkheden te horen.7 Wat in ieder geval opvalt is de grote diversiteit en het aantal van oude perceelsstructuren, die noch in oude kadastrale documenten, noch op oude kaarten zijn te vinden. Ook hier is de bijdrage van de luchtfotografie van kapitaal belang. Het aantal door luchtfotografie waargenomen sites met walgracht (moated sites) is bijzonder groot in Zeeland, een kuststreek bij uitstek (fig. 10, 11 12

Nehalennia | 1993 | | pagina 14