Reis door de tijd In ARCHEON wordt een verleden herbouwd, dat op deze wijze nergens in ons land meer te zien is. De reconstructies in het themapark zijn geba seerd op in Nederland of directe omgeving opgegraven objecten. De tijdreis door het themapark voert onder andere langs en door een dorp van de eerste boeren in ons land (Nieuwe Steentijd: 5000 v. Chr.), grafheuvels uit Brons- en Ijzertijd, akkers en gereconstrueerde landschappen, een Romeins fort met haven, een Romeinse stad met badhuis, herberg en amfitheater, een vroeg-middeleeuws kasteel en een middeleeuwse stad. In totaal zijn 34 reconstructies gepland, verdeeld over de drie hoofdperioden: Prehistorie, Romeinse tijd en Middeleeuwen. ARCHEON is het verleden beleven. In het themapark zijn geen suppoosten, zoals we die kennen uit andere musea, maar mensen in prehistorische, Ro meinse of middeleeuwse kleding, die actief bezig zijn, die uitleg geven en die het geheel levensecht maken. De 'bewoners' geven demonstraties van het dagelijks leven in het verleden en bouwen op authentieke wijze verder aan ARCHEON. Op tal van plaatsen kan het publiek zelf actief meedoen en kunnen kinde ren 'tijd-eigen' spelletjes spelen. Prehistorische boeren bewerken hun akkers, Romeinse soldaten graven een verdedigingsgracht rond hun legerkamp en middeleeuwse monniken hakken balken voor hun klooster. Voortdurend worden in ARCHEON nieuwe huizen, schepen en andere interessante objecten bijgebouwd. Per seizoen vinden er overal in de reconstructies manifestaties plaats: rid- dertoernooien, midzomerfeesten en historisch verantwoorde muziekfestijnen zijn daar voorbeelden van. Daarnaast staat ARCHEON ieder jaar in het teken van een ander hoofdthema, zoals de ontwikkeling van de handel, het brouwen van bier, de veranderingen in landbouw en veeteelt enzovoort, zodat ieder herhalingsbezoek weer nieuwe ontdekkingen biedt. Temeer, omdat in ARCHEON méér te zien en te beleven valt dan in één dag mogelijk is. Waarom ARCHEON? De laatste jaren is de belangstelling voor archeologie sterk toegenomen. Onderwijs en media besteden steeds meer aandacht aan archeologie. Musea en tentoonstellingen waar archeologische vondsten te zien zijn mogen zich verheugen in een groeiend aantal bezoekers. Helaas is de door archeologisch onderzoek verzamelde kennis minder toe gankelijk voor het grote publiek. Door het verdwenen verleden van ons land op ware grootte na te bouwen hoopt ARCHEON dat de talrijke facetten van de archeologie tot ieders verbeelding zullen spreken. Het aan schouwelijk maken van de geschiedenis en de omgeving van onze voor ouders, laat ons met recht de wereld van gisteren vandaag beleven. Dagjesmensen en toeristen uit binnen- en buitenland vormen de grootste groep bezoekers. (School)groepen worden ontvangen met speciaal op hen afgestemde programma's. Archeologen zullen in ARCHEON de gelegenheid krijgen hun theorieën in de praktijk te toetsen aan de unieke reconstruc ties in het park. ARCHEON is daarnaast van bijzondere betekenis voor hen, die met name geïnteresseerd zijn in natuur, geschiedenis of in (expe rimentele) archeologie. Verschillende moderne en tijdeigen ruimtes kunnen bijdragen tot historische bijeenkomsten voor de zakelijke markt. ARCHEON 1 8

Nehalennia | 1993 | | pagina 20