periode 170-174 voorgesteld, maar dit blijft hoe dan ook een zeer scherpe datering. Vast staat dat dit gouverneurschap beëindigd was in 175, toen hem - op gezag van keizer Marcus Aurelius - het consulaat werd toege kend, juist omwille van zijn optreden tegen de Chauci, zoals de tekst ons leert. De oprichting van de versterkingen van Maldegem en Aardenburg Het lijkt derhalve vrij duidelijk dat - indien de versterkingen van Malde gem en Aardenburg werden opgericht als respons op de invallen van de Chauci -, de aanvang van beide versterkingen geplaatst moet worden tij dens het gouverneurscshap van Didius Iulianus, of kort erna. Het feit dat hij in 175 het consulaat verkrijgt, betekent niet alleen dat de Chauci teruggedreven zijn, maar dat ook de streek tegen toekomstige invallen was beveiligd. Dit laatste kan o.i. alleen maar gebeurd zijn door het optrekken van permanente bewakingsposten of versterkingen, zoals die van Maldegem en Aardenburg Wat de chronologie van Aardenburg betreft, zijn er naar ik meen voldoende archeologische aanwijzingen om de versterking te laten aanvangen in de jaren 170/180 na Chr. Uit de hoger aangehaalde publicatie van Trimpe Burger citeer ik: 'Op grond van de stratigrafie van redelijk goed te date ren bodemvondsten en in relatie tot enkele historische aanknopingspunten, mogen we concluderen dat met de aanleg van het castellum in de jaren rond 175 na Christus een begin is gemaakt.' 7. Het castellum van Maldegem (naar H. Thoen) 25

Nehalennia | 1993 | | pagina 27