2. Grondplan van het castellum te Aardenburg (naar J.A. Trimpe Burger) In tegenstelling met Maldegem vertoont het castellum van Aardenburg een rechthoekig grondplan. Hieruit alleen reeds kan worden afgeleid dat de millitaire eenheid gestationeerd in Aardenburg wellicht een andere samenstelling had als die van Maldegem. Volgens de berekeningen van J.A. Trimpe Burger moet de totale oppervlakte zo'n 3,6 ha bedragen hebben (240x150 m)dit is duidelijk meer dan te Maldegem. Vermits we echter niet beschikken over plattegronden van barakken, kunnen we weinig meer vertellen dan dat de Aardenburg se troepenmacht wellicht minstens even belangrijk moet zijn geweest als die van Maldegem. Gezien de ligging aan de grens van de toenmalige kustvlakte is een hoofdzakelijk uit voetvolk bestaande cohorte (cohors peditata) wellicht het meest waarschijnlijk. In de literatuur wordt af en toe eveneens gewag gemaakt van gestempeld bouwmateriaal. Zo wordt in de hoger vermelde brochure het stempel CIIA vermeld, zonder verdere verklaring. In dit verband zou het o.i. toch wel nuttig kunnen zijn eens op verkenningstocht te gaan bij de hulptroepen aan de Rijn, waar we onder meer een Cohors II (secunda) Antoniniana aantreffen; het betreft een cohors quingenaria peditata afkomstig uit de streek van Trier. Hoewel deze voorgestelde verklaring louter hypothetisch is, zouden we toch willen aandringen op verder onderzoek ter zake. Een element dat ongetwijfeld in de richting van Germanië wijst is het grondplan van de principia, dit is het stafgebouw van de legerleiding. Dit imposante stenen gebouw bevindt zich in het centrum van het castel lum. De ontwikkeling van de principia kan vrij goed worden gevolgd door 27

Nehalennia | 1993 | | pagina 29