bevatten bijna alle laat 13de-, vroeg 14de-eeuwse contexten - evenals enkele vroegere - een variatie aan importen, naast de ceramiekgroepen die behoren tot de algemene trends die hiervoor werden behandeld. Alleen het voorkomen van de ceramiek uit het ZW van Frankrijk, en meer bepaald de Saintonge, kan recurrent genoemd worden. Vermoedelijk is deze aanwezigheid in verband te brengen met de drukke contacten tussen Vlaanderen en Saintonge. Vermits de stapel van de Franse Bordeauxwijnen te Damme gelegen was, hoeft dit niet te verwonderen. De vraag of deze ceramiek werkelijk op zichzelf verhandeld werd, en niet als toemaatje bij de wijn, of als relatiegeschenk meegegeven werd, is moeilijk te beantwoorden. In elk geval is uit de streek van herkomst bekend dat dit aardewerk op grote schaal voor de export werd vervaardigd. Overigens dient hier te worden opgemerkt dat deze belangrijke aanwezigheid van Saintongeceramiek vergelijkbaar is met de situatie in Engeland (b.v. Hull, London, Southampton)Hier dient evenwel te worden opgemerkt dat de stad Brugge, volgens de huidige stand van het onderzoek, een uitzondering blijkt te vormen betreffende de aanwezigheid van Saintongeaardewerk. Op de mogelijke verklaringen voor deze geringe vertegenwoordiging wordt hier niet verder ingegaan. Wat Aardenburg betreft dient te worden gewezen op de vrij belangrijke hoeveelheid Engels en Schots aardewerk, waaronder enkele elders ontbrekende soorten, zoals bijvoorbeeld ceramiek uit Southampton. Een verklaring hiervoor kan wellicht worden gevonden in de intense handelscontacten tussen Aardenburg en Engeland, die echter nog verder dienen te worden bestudeerd. De minder goed vertegenwoordigde importen Fig. 8. Ceramiek uit Southampton, gevonden te Aardenburg 45

Nehalennia | 1993 | | pagina 47