Gemakkelijk toegankelijk zijn deze wrakken zeer zeker niet. Het is moeilijk duikwater met weinig zicht en een sterke stroom in de geulen. Het is even varen eer je er bent en er zijn niet zoveel dagen per jaar, dat in dit onbeschutte gebied gewerkt kan worden. De oudere wrakken liggen bovendien waarschijnlijk vrij diep in de bodem. Sinds de voltooiing van de stormvloedkereing in de Oosterschelde vindt ook nog wadvorming plaats, waardoor nog meer zand op het gebied wordt afgezet. Deze natuurlijke bescherming van de scheepswrakken loopt echter enig gevaar. In de nabije toekomst wil men hier zand gaan zuigen. Dat mag beslist niet gebeuren zonder goede archeologische begeleiding.^ Al met al moge duidelijk zijn, dat op sommige plaatsen een sterke erosie en op andere plaatsen dikke lagen sediment op de scheepswrakken mede oorzaak zijn voor het ontbreken van grote aantallen meldingen uit een gebied, waar toch eeuwenlang een intensief scheepvaartverkeer heeft plaatsgevonden Als derde oorzaak voor het feit, dat uit Zeeland nog geen grote onder- water-archeologische wapenfeiten te melden zijn, noemde ik het gebrek aan lokale aktiviteit, die te onderzoeken vindplaatsen aandraagt. Het is inderdaad opvallend, dat het merendeel van de in Zeeland aktieve groepen die ik heb genoemd, niet uit Zeeuwen bestaan. Dat is geen opzettelijke keuze geweest. Zou ik nog meer groepen willen noemen, die ooit in Zeeland gedoken hebben, dan wordt het aantal niet-Zeeuwse duikers al leen maar groter. Het betreft hier echter hoofdzakelijk duikers, die slechts zo nu en dan een tripje naar Zeeland maken. Om succesvol een gebied te onderzoeken en historische scheepswrakken te vinden is lokale nautische kennis gecombineerd met lokale historische kennis onontbeerlijk. Bovendien moet men met zeer grote regelmaat op het water te vinden zijn om systematisch grotere gebieden af te zoeken en de veranderingen van de bodemmorfologie bij te houden. In het Waddengebied is een groot aantal groepen op die manier bezig. Ik noem, zonder volledig te willen zijn, het 'duikteam Caranan', opererend vanuit Harlingen; het 'duikteam Ecuador' opererend vanaf Terschelling; 'Duik- en bergings bedrijf Eelman', de 'Duikclub Texel' en duikgroep 'Neptunus,' alle opere rend vanaf Texel; en de 'groep Van der Wiel' opererend vanuit Den Oe ver. Al deze groepen zijn aktief op zoek naar historische scheepswrakken en doen meer of minder goed werk op die wrakken. Met de meeste groe pen bestaat nauw kontakt en zeer regelmatig overleg. Uit de Waddenzee en de Noordzee rond de Waddeneilanden alleen al zijn vele tientallen posities gemeld, die dringend verkend moeten worden. In principe vinden jaarlijks wel één of meer verkenningen plaats. Daarnaast heeft een 'Inven- tarisatie-projekt westelijke Waddenzee' plaatsgevonden, gefinancierd door respectievelijk de AAO, de provincie Noord-Holland en de gemeente Texel ieder voor een derde deel. Momenteel wordt er over gedacht dit projekt een vervolg te geven. Misschien dat zo'n projekt hier in Zeeland ook eens opgezet zou moeten worden. Nu wil ik niet de indruk wekken, dat wanneer ineens meldingen uit Zee land binnenstromen, de AAO meteen, grootschalig in Zeeland aan het werk zal gaan. Daarvoor zijn, zoals geschetst, op dit moment de middelen te gering. Echter, wanneer er inderdaad veel meldingen ook uit Zeeland bin nen zoudne komen, dan zou men er vanuit de AAO toch iets mee moeten 5 5

Nehalennia | 1993 | | pagina 57