INHOUD Samenvatting van het openingswoord van drs W.T van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland Pag. 5 Uit de lucht speuren naar archeologische sporen. Luchtfotografie in Vlaanderen en Zeeland, door prof. dr. J. Bourgeois en Dhr. J. Semey Pag- 7 Archeon, door drs. Mw. J. Geerlink Pag- 17 Maldegem-Vake en Aardenburg, Romeinse verdedigingswerken, door prof. dr. H. Thoen Pag. 22 Burgen, een fenomeen uit de 9de eeuw in Zeeland, door dr. R.M. van Heeringen Pag. 29 Vreemde eenden in de bijt: importaardewerk in de Zwinstreek, door drs. B. Hillewaert pag. 38 Archeologie onder water, door drs. A.D. Vos Pag. 49 VOORWOORD Op zaterdag 24 april 1993 vond de 8ste Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Was tijdens de vorige studiedagen meestal de tak 'historie' van de werkgroep aan de orde, deze keer was de dag geheel gewijd aan de tak 'archeologie'. Het thema van de studiedag luidde dan ook: 'Archeologie in Zeeland'. In zijn openingswoord gaf de Commissaris der Koningin drs. W.T. van Gelder aan dat de behartiging van de archeologische belangen duidelijk tot de provinciale taken behoort. Dit belang van het archeologisch onderzoek werd duidelijk geïllustreerd in de hierop volgende lezingen. Het grensoverschrijdend karakter van het archeologisch onderzoek in Zeeland werd tijdens de studiedag onderstreept door de inbreng van enkele Vlaamse sprekers. Vooral de dia's met luchtfoto's van dhr. J. Semey gaven de aanwezigen een verrassend zicht op de nog vele onbekende objecten die in de Zeeuwse bodem op onderzoek wachten. Zowel de uitspraken van dhr. Van Gelder als de lezing van drs. A. Vos over scheepsarcheologie kregen in de regionale kranten de nodige aandacht. In dit themanummer vindt u de lezingen af gedrukt. De openingstoespraak van de Commissaris der Koningin is in samengevatte vorm opgenomen. Tot slot danken wij de sprekers voor hun bijdragen aan de studiedag en het Provinciaal Bestuur van Zeeland voor de subsidie waarmee deze dag en dit themanummer tot stand konden komen. In 1994 zal er geen Historische Studiedag zijn. De Werkgroep zal in plaats daarvan een bijdrage leveren aan het congres ter gelegenheid van het 225-jarig jubileum van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Namens het bestuur van de Werkgroep Historie en Archeologie, J.H.F. Schwartz, secretaris 3

Nehalennia | 1993 | | pagina 5