2. Het gebouw in de 19de eeuw van de achterzijde gezien (de zgn. Bakkers toren, één van de muurtorens van de middeleeuwse stadsmuur, is op deze aquarel goed waarneembaar; de toren werd in de jaren dertig van de 20ste eeuw gesloopt) zuidzijde van de Dam werd in 1585 afgebroken. Mogelijkerwijze vond toen een splitsing plaats, want van ca. 1585-1615 was een Ammunitiehuis aan de Haringplaats gevestigd. Tezelfdertijd zou (in 1585) bij de Nieuwe Haven de huidige Stadsschuur gebouwd kunnen zijn. Na 1615 werd vervolgens een nieuw Ammunitiehuis aan de Kousteensedijk in gebruik ge nomen. In 1624 is sprake van een nieuw dubbel pakhuis op de Kousteen sedijk. Dit nieuwe Ammunitiehuis werd vervolgens in de jaren 1641-1643 ge transformeerd in Rasp- en Tuchthuis. Deze veronderstelling is mede gefun deerd op recent archeologisch onder zoek ter plekke. Het is een interessant gegeven, aan gezien hiermee onder meer het bouw jaar van de nog altijd bestaande Stadsschuur vastgesteld zou zijn (te weten 1585), iets waar in het verleden al mee geworsteld werd Ik hoop elders nog eens nader op deze materie in te gaan. Hoe het ook zij, het gehele L-vormi- ge gebied Nieuwe Haven-Kousteense- dijk werd in de periode 1585-1643 volgebouwd. De financiering van de nieuwe gevangenis verliep in ieder geval moeizaam. Het stadsbestuur hield zelfs een loterij, verkocht de goede ren van het Leprozenhuis en het huis zelf (de melaatsen moesten maar naar het tuchthuisen sloot een lening af. Uiteindelijk kon het nieuwe tucht huis in 1643 in gebruik genomen wor den. Deze gevangenis, waarin land lopers en bedelaars werden opgeslo ten, heette Rasp- en Spinhuis, omdat de mannen Brazilhout moesten raspen (als grondstof voor de verfindustrie) en de vrouwen moesten spinnen. Later werd er ook zeildoek ten behoeve van de V.O.C. vervaardigd. Dat 'het oude tuchthuis van Middel burg, na onderscheidene wijzigingen te hebben ondergaan, in 1874 werd afgebroken'5 is feitelijk onjuist. We hebben geconstateerd dat het tuchthuis in 1643 in gebruik werd genomen en teruggaat op een ouder gebouw aan de rand van de stad (waarin overigens nog een deel van de middeleeuwse stadsmuur was ver werkt!). Na de Franse Tijd kwam 8

Nehalennia | 1993 | | pagina 10