Groot Dok in 1903 Willemdok. De naam J.C.J. van Speyk (1802-1831) zocht ik vergeefs in Antwerpen, een geschenk van de Schelde. Ik vraag me af hoe de reputatie van deze fi guur, lange tijd symbool van Noord nederlands patriottisme en heldendom, in Antwerpen is geweest. Was er ei genlijk wel sprake van een reputatie, of heeft de drieste marineman, die ook in eigen land al lang wordt ver guisd, nooit een plaats gehad onder de vijandbeelden van de Belgische nationale geschiedenis? Cornells Sanderse, Den êêlen Sander- se boel: vier eeuwen Sanderse op Walcheren (Middelburg 1993). 116 blz. afbn.opg. van lit., bronnen en ills., tab. Prijs 25,-; ver^ krijgbaar bij de auteur (01180-29365) en boekhandel Fanoy, Middelburg. Cornelis Sanderse is al jaren bezig met het naspeuren van de levensloop van zijn voorouders; hij stelde met behulp van de uit archiefonderzoek verkregen gegevens een stamreeks op, die hij aan- en omkleedde met biografische, familie- en streekhis torische gegevens. Resultaat: een verhaal dat loopt van eind 16de eeuw tot begin 20ste eeuw. Sanderse maakte zijn bevindingen nu wereldkundig middels een in eigen beheer uitgegeven boek, waarvan de hoofdtitel volgens de auteur ver wijst naar een uitdrukking uit het Woordenboek der Zeeuwse dialecten. Het boek met de familiehistorie van de Sanderse's kan ook de interesse wekken van anderen dan de familie leden van de auteur. Veel prenten, kaarten, portretten en afbeeldingen van autografen verluchten 't werk, dat een aardige mengeling van gene alogie, persoons- en streekgeschie denis biedt. De familie Sanderse, al dus de auteur, heeft steeds bestaan uit eenvoudige mensen met een agra rische achtergrond, onder wie wèl een schoolmeester, talrijke molenaars en boeren 'met een handeltje of ne venberoep erbij'. Cornelis Sanderse noemt zichzelf een 'historicus van de koude grond'Dit is te merken aan de structuur van zijn verhaal en de verantwoording van de gegevens, maar zijn werkstuk heeft misschien juist daarom de char me van de subjectief bedreven en te beleven heemkunde, die ook het elders in dit nummer besproken boek je over Heinkenszand van M. Malle- koote aankleeft. Aardig is ook het koppelen van de algemene streekgeschiedenis aan die van weer een generatie Sanderse. Zo behandelt Cornelis Sanderse uit gebreid de Walcherse boerenopstand van 1672 en het verslag daarvan van het bekende geleerde drankorgel Beronicius. Speelden de Sanderse's van die tijd een rol in de opstand? De auteur moet bekennen dat niet gebleken is dat ze bij het oproer wa ren betrokken - maar het mooie ver haal is tenminste binnen. M. Mallekoote, Huis aan huis in Hein kenszand een rondwandeling rond 1900 (Goes 1993). Publikatie van de archiefdienst, nr. 34, in samenw. met Heemkundige kring De Bevelenden. 41 blz., foto's. Prijs 17,50. In afl. 85 van Nehalennia werd Een sikkel als souvenier besproken, een boekje over de jeugdherinneringen omtrent dorpsleven en landbouw van M. Mallekoote. De auteur, ver in de tachtig en woonachtig in bejaarden huis Poelwijck te 's-Heer Arendsker- ke, stort met Huis aan huis in Hein kenszand opnieuw de hoorn des over- vloeds van zijn herinneringen en die van zijn grootvader en vader uit over de lezer. Mallekoote neemt de lezer mee op een wandeltocht door en in de omgeving van Heinkenszand rond de eeuwwisseling. Het persoonlijke, subjectieve karakter van dit speci men van pure heemkunde wordt al meteen duidelijk: we beginnen de wandeling vanuit Mallekoote's oude woning aan de Slaakweg no. 213. Van daaruit gaat het langs bestaande en verdwenen Heinkenszandse plekjes, door Mallekoote tot leven gebracht door middel van talrijke anekdotes en wetenswaardigheden over de meest 23

Nehalennia | 1993 | | pagina 25