uiteenlopende aspecten van het dorps leven, over schokkende of juist ge noeglijke gebeurtenissen. Niet alleen uit zijn eigen herinneringen en die van zijn voorgeslacht put Mallekoote, maar ook uit kranteberichten en stuk ken, bewaard in het gemeentearchief. Bronvermeldingen blijven achterwege, hetgeen overigens in het geheel niet stoort in dit boekje dat eigenlijk tot de oral history behoort, met dien verstande dat de auteur zichzelf een doorlopend interview afneemt bij het passeren van de punten van belang op zijn nostalgische wandeltocht. Hoe de tocht precies verloopt moet de lezer zelf maar nagaan in het aan genaam grillige relaas van Mallekoote. Een treffende opmerking uit het 'Slot' wil ik even aanhalen. Na enkele op merkingen over de grote veranderin gen die hebben plaatsgegrepen tijdens zijn leven en de tegenstelling tussen de vroegere armoede en de huidige welvaart schrijft Mallekoote: 'Als ik de levenswijze van 100 jaar geleden bekijk dan zeg ik nee, maar als ik de levenswijze van 1991 bekijk dan zeg ik ook nee.' Huis aan huis in Heinkenszand bevat veel merendeels oude foto's, waarvan de weergavekwaliteit niet steeds opti maal is. Het boekje is uitgevoerd in A4-for- maat. J.J.B.K. Peter Sijnke (red.) en Leendert van der Pool, Restauratie Koepoort door het oog van de kunstenaar (Middel burg: L. van der Pool, 1993). 72 biz., afbn., lit. opg. Prijs 24,90. Van de Middelburgse middeleeuwse stadspoorten, ooit acht in getal, is er niet één bewaard gebleven. Van enkele (de Noordpoort en de Veerse poort) zijn nog wat schamele resten zichtbaar. De enige echte stadspoort die Middel burg bezit is de Koepoort, een fraaie door de beroemde bouwmeester Jan Peter van Baurscheit de Jonge in sa menwerking met de Middelburgse stadsarchitekt Jan de Munck in 1735 gebouwde poort. Overigens is dit niet de eerste poort met deze benaming, reeds in de stadsrekening van 1396- 1397 is er sprake van een 'coeporte'. In de loop van enkele eeuwen is tot vijf maal toe sprake van een nieuwe Koepoort. Deze en vele andere gegevens over de Koepoort zijn te lezen in een ter gelegenheid van de voltooiing van een uitgebreide restauratie die de Koepoort in 1992 en 1993 onderging verschenen boekwerk. In het boekje wordt uitgebreid ver slag gedaan van de wijze waarop deze restauratie tot stand kwam. Het an- kerwerk werd vervangen door een gedegen staalkonstruktieverrot houtwerk vernieuwd, de natuurstenen bekroning schoongemaakt en hersteld, de muren opnieuw gevoegd. Een dege lijk, hoewel akelig nieuw ogende Koe poort zoals de PZC berichtte, was het resultaat van dit maandenlang sjouwen van de fa. Geschiere-Wattel uit Middelburg die deze restauratie heeft uitgevoerd. Ter geruststelling voegde Peter Sijnke eraan toe, dat over een poosje het patina van de tijd weer zal zorgen voor echt oud aanzien. Na enkele artikelen over de geschiedenis van de voormalige en de huidige Koepoort, het hoe en het waarom van deze restauratie volgt een deel van de huidige gebruiker van de Koepoort, de Middelburgse kunstenaar Leendert van der Pool. Van zijn hand zijn de vele schitte rende tekeningen, gemaakt tijdens de restauratie, die het tweede ge deelte van het boekje vullen. Al met al is deze uitgave een fraai document geworden van een fraai bouwwerk dat dank zij een gedegen restauratie weer vele jaren de tand des tijds kan weerstaan. R.M. van Heeringen, M.P. de Bruin, Karolingische Burchten in Zeeland, geplaatst in de Zeeuwse geschiedenis. Uitgave Provincie Zeeland, Bureau voorlichting, Middelburg, 1993. I.S.B.N. 9071565-15-7 Prijs 5,- In het provinciaal beleidsplan Recre atie en toerisme in evenwicht, ver schenen in 1992, is een deelthema 24

Nehalennia | 1993 | | pagina 26