voor veel inwoners van Zeeland een waardevolle uitgave. B.O. P. Brood, P. Nieuwland, L. Zoodsma (red.), Homines novi. De eerste volksvertegenwoordigers van 1795 (Amsterdam: Schiphouwer en Brinkman, 1993). 735 blz., afbn. ISBN 90 72872 11 8. Prijs 98,50 (na 1 januari 1994: 125, L.M. Hollestelle, Y.J.A. Welings, L. Zoodsma, Homines novi. De eerste volksvertegenwoordigers van Zeeland in 1795 (overdruk). 110 blz., afbn. Prijs 15, Beide uitgaven zijn verkrijgbaar bij het Rijksarchief in Zeeland. Op donderdag 14 oktober werd het eerste exemplaar van het boek Homines novi. De eerste volksvertegenwoordi gers van 1795 aangeboden aan de Com missaris der Koningin in de provincie Groningen. In dit boek zijn alle per sonen opgenomen die in 1795 als eer ste volksvertegenwoordigers optraden voor de inwoners van Groningen, Fries land, Drenthe, Twente, Veluwe, Bra bant en Zeeland. Het onderzoek hiervoor werd uitge voerd door medewerkers van zeven rijksarchieven. De centrale vraag was: verdween de heersende regentenstand daadwerkelijk aan het eind van de Republiek en kwamen er echt nieuwe mensen in de provinciale besturen? Door het nagaan van de afkomst, ach tergronden en relaties van de vele honderden 'homines novi' wordt ge tracht een antwoord op deze vraag te geven. Dit heeft geresulteerd in een uitputtende opsomming van bio grafische gegevens over deze per sonen. In de deelinleidingen wordt bovenstaande vraag beantwoord, samen met een schets van de bestuursinrich ting en de gebeurtenissen in de be treffende provincies rond 1795. Aan het geheel gaat een algemene inlei ding vooraf waarin het onderzoek en de resultaten in een breder kader worden geplaatst. Het boek is voor zien van bijna 200 afbeeldingen, een literatuurlijst en een index op fami lienamen en patroniemen. Van ieder hoofdstuk verschijnt tevens een overdruk. Het deel over Zeeland, getiteld Homines novi. De eerste volksvertegenwoordigers van Zeeland in 1795, bevat de beschrijving van de 97 'provisionele representanten van het volk van Zeeland'. Per per soon wordt, naast de primaire gege vens, een indrukwekkende hoeveelheid aanvullende informatie verstrekt zoals godsdienstige gezindte, opleiding, lidmaatschappen, beroepen, functies, welstand, nagelaten geschriften, ge gevens over de ouders, relaties met andere personen en de perioden waar in men representant was namens welke plaats of regio. Tevens wordt verwe zen naar relevante literatuur en ar chieven. Hiermee vormt dit deel een belangrijke aanvulling op de reeds bestaande biografische werken over Zeeland. J. Bethlehem, A.C. Meijer (red.), VOC en cultuur. Wetenschappelijke en culturele relaties tussen Europa en Azië ten tijde van de Verenigde Oostindische Compagnie (Amsterdam: Schiphouwer en Brinkman, 1993). 144 blz., afbn. ISBN 90 72872 10 X. Prijs: 34,50. Het is alweer ruim zes jaar geleden dat in Zeeland het VOC-festival plaatsvond dat op 11 en 12 september 1987 werd afgesloten met een congres in Middelburg, georganiseerd door de Zeeuwse Bibliotheek, het Rijksar chief in Zeeland en het KZGdW. De teksten van zeven lezingen die tij dens dit congres gehouden werden zijn nu, geactualiseerd en voorzien van noten, in deze bundel gepubli ceerd. In de enorme hoeveelheid literatuur die over de VOC is verschenen ligt de nadruk meestal op de politieke of economische aspecten. De bijdra gen in deze bundel gaan echter vooral in op de rol van de VOC bij de cultu rele contacten tussen West-Europa en Azië. Zo wordt ingegaan op de vraag waarom de VOC meewerkte aan wetenschappelijk onderzoek en welke beperkingen daarbij opgelegd werden. Andere bijdragen behandelen de uit- 26

Nehalennia | 1993 | | pagina 28