Op het eind sprak de heer Rycke- boer een afsluitend woord. Hij dank te de aanwezigen voor hun belangstel ling, in het bijzonder de voorzitter van de Zeeuwsehe Vereeniging voor Dialectonderzoek, mw. drs. A.F. van de Zande-Vleugels Schutter en de heer en mevrouw Oele. Na een gezel lig informeel samenzijn, verlieten de medewerkers/sters van het WVD de Reynaertstad om thuis de volgende vragenlijst in te vullen en/of aante keningen te maken voor de volgende gespreksbijeenkom st Hoe schrijf ik een dialectwoordenboek? Een handleiding voor de amateur-lexico graaf In de afgelopen zomer verscheen van dr. Jacques Vankeymeulen een hand leiding voor de amateur-dialectoloog, waarin de opzet van een dialectwoor denboek wordt beschreven. In zijn inleiding gaat de samenstel ler van deze interessante brochure in op de groeiende belangstelling voor de streektalen. Die belangstel ling wordt steeds groter, naarmate de dialecten verdwijnen. We zien dat aan de hoeveelheid boeken die er op dit gebied verschijnen, de herdruk ken van oudere werken en artikelen in diverse heemkundige bladen. 'Men voelt aan, dat met het dialect een belangrijk stuk cultuurgoed ver dwijnt on vele plaatselijke amateurs doen heel wat moeite om dat cultuur goed op te tekenen en zo te bewaren.' Het is voor deze goedwillende ama teurs dat Vankeymeulen een aantal richtlijnen op papier zette. Niet met de bedoeling dat de amateurs hand en spandiensten zouden leveren aan de wetenschappers, maar met het doel, dat de één de ander aanvultzodat een prachtige studie verschijnt, die de kenmerken draagt van deze samen werking. Want dat wil Vankeymeulen: een samenwerking tussen de amateurs en de wetenschappers met respect voor eikaars inbreng. 'Het is soms pijnlijk om te zien hoe sommige amateurs met allerlei proble men worstelen die al lang zijn opge lost, maar door allerlei omstandighe den zijn de oplossingen niet bekend bij hen die ze nodig hebben. Mis schien is de wetenschap al te lang in haar ivoren toren gebleven. Omgekeerd heerst er bij sommige ama teurs een niet gerechtvaardigd wan trouwen tegenover de wetenschappe lijke wereld. Niet alleen menen ze soms dat het dialect zodanig uniek is dat een buitenstaander er niets zinnigs over kan zeggen, maar ook vrezen ze dikwijls dat de weten schapper met de eer van het werk van de liefhebber wil gaan strij ken.' En zo besluit Vankeymeulen zijn inleiding met: 'Het wordt tijd om een aantal wederzijdse misver standen uit de weg te ruimen.' En die misverstanden liggen op heel wat vlakken. Op het gebied van de gevoelswaarde: dialect is een lagere soort taal die zeker in de school en op het werk uitgeroeid zou moeten worden. Verder moet de amateur we ten wat hij wil doen met het verza melde materiaal en moet hij in zijn inleiding daar een verantwoording van afleggen. Verder dient hij niet verder te springen dan zijn stok lang is en moet hij niet gaan spreken in termen van 'juist' en 'onjuist' gebruik van dialectwoorden, want in feite ob serveert hij en legt zijn bevindingen vast. Als voorbeeld geeft Vankeymeu len het woord 'stekelvarken' met de opmerking: een onjuist woord voor egel, en dat wijst er volgens de sa mensteller van deze handleiding op, dat de 'amateur' in kwestie niet doorheeft, dat hij de dialectwoorden schat moet beschrijven en niet evalu eren en dat het dialect een aparte taalvariant is, die niet in termen van 'juist' en 'onjuist' beschreven kan worden. Verder hebben heel wat dia lectwoordenboeken de bedoeling het typische van het dialect vast te leg gen en dat kan heel gemakkelijk tot ontsporingen leiden. Zo komen er al leen maar typische eigenaardigheden van een bepaald dialect aan bod, maar meestal is de spreiding van dat woord groter dan in het beschreven dorp Nauw met het bovenstaande verwant is de neiging een overdreven belang stelling aan de dag te leggen voor 34

Nehalennia | 1993 | | pagina 36