oude woorden en de ontwikkeling daar van in het eigen dialect te beschrij ven. Oude woorden, die weinig of niet meer gebruikt worden, kunnen worden opgenomen, maar dan met de vermelding van 'verouderd' of 'bijna niet meer gebruikt'Oude taalont wikkelingen en etymologie kunnen maar beter aan vaklieden worden over gelaten, want dat is een zeer spe cialistisch terrein. Bij het verzamelen van het materiaal moet men eigenlijk goed voor ogen hebben wat de bedoeling is. Vankeymeulen noemt er vier: a. Schrijf ik enkel voor de dialect sprekers uit mijn gemeente of ook voor mensen (de jeugd b.v.) die het dialect niet meer (zo goed) kennen? b. Is mijn woordenboek als naslagwerk of veeleer als leesboek bedoeld? c. Moet een dialectonkundige met mijn woordenboek het plaatselijk dia lect kunnen leren? d. Moet mijn woordenboek kunnen antwoorden op vragen als: 'Wat bete kend dialectwoord X?' Of ook op vra gen als: 'Hoe zegt men X in het dia lect?' Uitvoerig bespreekt Vankeymeulen dan de manier van verzamelen, of de vaktalen (oude beroepen) beschre ven moeten worden of alleen de alge mene woordenschat en ook spreek woorden en gezegden. Tenslotte maakt hij enige opmerkingen over de uitspraak, grammaticale in formatie en voorbeeldzinnen. Mondeling en/of schriftelijk het mate riaal verzamelen? En wat is er al niet verzameld? Zal het wiel weer eens uitgevonden worden? Vankeymeulen geeft in het prettig leesbare werk duidelijke aanwijzingen en antwoorden. Zo verwijst hij naar instituten waar de amateur verder geholpen kan wor den, want veel is al onderzocht en daar kan de amateur dan zijn voor deel mee doen. We weten dat er in Zeeuwsch-Vlaande- ren ook verschillende mensen bezig zijn (geweest) met het samenstellen van woordenlijsten. Bij ons onderzoek kwamen we ze tegen. Soms lag het werk al enige tijd stil, anderen wa ren nog ijverig bezig.Voor hen al leen is dit werk een stimulans verder te gaan. Het werk is via uw coördi nator te verkrijgen. Totaal 26 pagina's. Over den Vier Ambachten In deze jubileumuitgave van de Oud heidkundige Kring de Vier Ambachten, die op 25 september in Assenede werd gepresenteerd, verscheen een aantal artikelen die het dialect van ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen en het noor delijk deel van Oost-Vlaanderen als onderwerp hebben. We noemen namen van de auteurs en de titels van hun artikel. Prof. Taeldemen opent de reeks met: 'De dialecten van de Vier Ambachten, een historische en geo grafische situering' (pag. 957-966). Hugo Ryckeboer noemt zijn bijdrage: 'De Vier Ambachten en omgeving, raakpunt van lexicale invloedssferen' (pag. 967-974). Uit dit artikel haal den we interessante gegevens die ho gerop vermeld staan onder: Bijeen komst in Hulst. Het derde artikel is van de hand van Nadia Van Den Meer- schaut en draagt als titel: 'Dialect en Algemeen Nederlands: strijd of samenspel in Assenede en Westdorpe' (pag. 975-983). Colinda S. de Groote besluit de serie met: 'Dialect en Standaardtaal aan weerszijden van de Rijksgrens Nederland - Belgie. Verslag van een onderzoek naar de (standaard)taal van Axelaren, Hulste naren, Heikanters en Stekenaren' (pag. 985-992). Onze twee bestuurs leden Jan de Klerk en George Sponse- lee woonden deze presentatie in Assenede bij. Ouderenbonden Hontenisse In het kader van het jaar van de ouderen hielden de zeven katholieke ouderenbonden in de regio Hontenisse, in samenwerking met de Stichting Wel zijn voor Ouderen, op woensdag 29 september een gezellige dag in twee feesttenten die op het Marijkeplein in Kloosterzande waren opgesteld. Een zeer geslaagd onderdeel was het 3 5

Nehalennia | 1993 | | pagina 37