'zuinig' zijn we op onze taal? Dhr. Francke zal over de inhoud van de werkstukken schrijven elders in dit nummer en de conclusies bespreken. Intussen bedanken we weer hartelijk voor alles wat we ontvingen, voor alle tekenen van meeleven en mee werken. E.J. van den Broecke-de Man. Onderzoekssecretariaat ZVD, L. Stommesweg 1, K. 318, 4345 AX Middelburg (tel. 01180-35656) Inzendingen gaarne voor 1 januari i.v.m. tijdige verwerking voor het lentenummer. Scripties Hogeschool Zeeland De scriptie van Marco Evenhuis heeft betrekking op het onderzoek naar het dialectgebruik op Walcheren, ter wijl de scriptie van Angelique Riemens het dialectgebruik in West Zeeuws- Vlaanderen behandelt. Na een algehele oriëntatie en het ver zamelen van secondaire informatie is er voor beide regio's een gelijkluiden de enquête opgesteld. Niet alleen het platteland, maar ook de steden werden in het onderzoek betrokken. Voor beide dialectgebie den werden respectievelijk plusmi nus 200 en 250 enquêtes gehouden. Uit de enquête voor WZV blijkt, dat op de dorpen 67% en in de steden 57% van de bevolking het dialect spreekt. Op Walcheren zijn op de dorpen 61% en in de steden 16% dialectsprekers. Niet alleen tussen de dorpen onder ling werd er een verschil geconsta teerd in het aantal dialectsprekers, maar ook een groot verschil bij de leeftijdscategorieën. Het percentage loopt bij de jongste categorie van 36% tot 89% bij de oudste categorie. Vaak komt het voor, dat kinderen AN tegen hun dialect sprekende ouders spreken. Ongeveer de helft van de ondervraag den in WZV betreurt het, dat er op de basisschool niet meer aandacht aan het dialect besteed wordt en dat het dialect aan het verdwijnen is. Uit de rapporten blijkt, dat dialect als opvoedtaal zijn functie goeddeels verloren heeft. Wanneer we beide scripties naast el kaar leggen en vergelijken, blijkt dat de situatie m.b.t. de bedreiging van het dialectgebruik in WZV nogal meevalt, terwijl op Walcheren het dialectgebruik onder grote druk staat. Men is in het algemeen tevreden over het dialect in de 'culturele voorzie ningen' (zoals boeken, toneel, muziek, dialect bij Omroep Zeeland). Het blijkt, dat vooral het dialect in de krant (PZC) gemist wordt. Voor de opzet van de beide rapporten is gekozen voor een identieke wijze van opstellen en behandelen. Dit heeft als gevolg, dat er naast de vele verschillen ook duidelijke overeenkomsten worden getoond. Beide rapporten zijn los van elkaar te lezen en gemakkelijk met elkaar te vergelijken. Het zijn interessan te, lezenswaardige rapporten gewor den en wanneer u ze in wilt zien, kunt u zich richten tot het Onder zoekssecretariaat Bram Francke 41

Nehalennia | 1993 | | pagina 43