flewêêl in haekerige pöóten, wêêr- mit ze an je trui bleve hange. Soms hao je gelok: dan vieng ie zóó'n mit van die bruunröóje dekschilden, die d'ruut zagge asof ze mit meel bestove wazze. Ouwe ménsen noemende die meulenaers (julikevers)Horrekóóien (meikevers) zag ie toe eigelik niej méér'. Je gieng bontekeezeéten (echt walstro) zoeke bie 't Zandhoekie®, omdat die béésten net zóó roke as dat gele goewd®. De èrme béésten, gienge d'r dóód van, want ze lustende 't niejt. Je dee de béésten in een döösie van Kingpepermentmit gae- ten in 't deksel in een weckrienk d'r omheene. D'n aoren dag dreef ie han del op schoole, in 't speelkwertier bonte keezen 1 cent, die bruune (meu lenaers) 2 centen. Je vaoder hao juun (uien) om een dorden-'-'' in je most 's aevens mee om juun te plokkene: blaeren op ie viengers in de rik van je hand raeuw van de stekels (distels). In de 'pauze' keek ie in de slóót of ie aok lampepoesers (lisdodden) kon vin de. Soms gieng ie kruukels (alikruik) zoeke an de Zuuddiek of bie de Ouwe Val. Je slierende uut op de klapbor- ren (blaasjeswier) op 't keiwèrk, in je kantelde stêênen omme te kiekene of dêêr meschien gróótere zatte. Op 't slik lagge vuufhoeken (zeesterren), 't Was stille: 'over 't land lag allen tied.'-'--' Of in toe was 't asof 't slik aesemende. Je hao last van de mêêziken (onweersbeestjes). Goggen (zilver meeuwen) scherende soms over, een schorre schrêêuw uutstóótend. In Zwaemeltje de vaorte 't geroop van de liewiejten (scholekststers)Je gieng wéér nae huus, d'n diek over mit je nemmertje vol. Deur 't gors van den diek flit sende een muushonge'ie (wezel). As ie thuuskwam was 't al een beetje (bee'ie) schemerig. In de hegge lich tende 't wit van de pispotten (haag winde) op. Je mocht wat lange op- bluuve, omdat 't vekantie was. De lampe gieng an in een uul (nachtvlin der) vloog z'n eige haest te pletter tegen 't glas. Op 't behang zat een paeremogge (langpootmug) Dan kwam 't naejaer. In 't wèrme nae- jaerslicht liekene de webben van de koppespinnen (spinnen) net borduur sels van zieje. Zwaemeltjes (zwalu wen)"^ schrieve op telefoondraejen een ofscheidsmeledie. Langs de wae- terienge stóó treurig de kopbao- men (knotwilgen). Traeg laopt een boer achter een span paeren die een ploeg deur 't land trekke. Een zwèrm wipstaerties (witte kwikstaart) striekt neer in die doewe d'r eige te goewd aan alle béésten die boven komme. Een appelvrêêter Vlaamse gaai) zit vanuut de perebaom on- strant om z'n heene te kiekene. Blae'ies (blaadjes) dwarrele nae 'melêêge (omlaag) De winter: "tjaer krimt saeme''4, de daegen woore korter. In 't hof'® allêêne nog wat spruuten in poepe- kóóle (boerekool)'t Vèrke woordt 'eslacht. In 't donker nog schiejte de vlammen op van 't tèrvestróö om 't brandene. De slachter die gaauw een paer borrels achterover slóót, 4

Nehalennia | 1993 | | pagina 6