contributie is gei'nd. De Dorcasver- enigingen hebben werkende en contri buerende leden. De werkende leden bezoeken de armen en verstrekken zonodig kleding, de contribuerende leden hebben het recht allen één arme voor te dragen voor ondersteuning. Hoeveel de contributie in Middelburg bedroeg is niet bekend. Na de financiële verantwoording in dit oudste aanwezige jaarverslag ver meldt men de door weldoeners geschon ken stoffen en kledingstukken, daar na worden alle goederen die door het bestuur zijn gekocht opgesomd. Om een indruk te geven van wat in één jaar werd uitgedeeld, volgt hier de lijst van geschonken kleding tijdens de winter van 1837/1838: 242 hemden, 53 kinderhemden, 96 bovenrokken, 216 onderrokken, 11 meisjesbovenrok ken, 12. meisjesonderrokken, 5 kinder- bovenrokjes, 22 kinderonderrokjes, 46 borstrokken, 33 halsdoeken, 81 schorten, 27 schoudermantels, 7 jak ken, 2 kinderjakjes, 1 kinderborst- rok, 4 kinderhalsdoeken, 2 mutsjes, 92 paar kousen, 19 paar kinderkou sen en 9 moffen. Zo te zien pakte De Zeeuwsche Dorcas de zaken groots aan! Er werden deze winter 447 per sonen bedeeld; behoeftige naaisters kregen samen nog 37,05 loon voor het maken van kleding die verkocht werd. Vervolgens meldt de directie dat 'onderscheidene misbruiken door haar meer en meer worden opgemerkt'. Het blijkt dat sommige armen altijd, anderen nooit iets van de Dorcasver- eniging krijgen. Doordat de bedeel den moesten worden voorgedragen door een contribuerend lid, kon ge makkelijk willekeur optreden. In het vervolg moeten alle voorgedragen men sen bezocht worden door werkende leden, die behoorlijk onderzoek moe ten instellen; de stad wordt hiertoe net als in 1783 in wijken verdeeld. Voortaan - uit dit woord blijkt dat het volgende een nieuwe maatregel is in 1837 - moeten de contribueren de leden vóór de achtste van de maan den november, januari en maart hun aanbevelingsbriefjes bij de werkende leden inleveren. De laatsten moeten de mogelijkheid krijgen bepaalde men sen die niet echt arm zijn te weige ren. De leden die in dit verslag genoemd worden, zijn de dames J.C. en M.G. Ackermans, M.C. Herklots, C.W. de Bruijn, J.J.C. en J.E. 's Greauwen, H.J. van der Feen, J. Tak en de thésaurière J.E. Schorer. Wie van de dames presidente was staat niet vermeld. Bijzonderheden volgende jaarverslagen Het volgende jaarverslag dat bewaard is gebleven is dat van 1 november 1869 tot en met 31 oktober 1870, 30 jaar later dus. De inkomsten zijn dan 1159,40, waaronder als bijzondere gift een bedrag van 265,64 uit de opbrengst van de Loterij van Vrouwe lijke Handwerken. De Loterij van Vrouwelijke Handwerken en andere voorwerpen ten behoeve der Armen in Middelburg, is een instelling die in 1838 werd opgericht door leden van de familie Schorer. Er werd geen directe armenzorg bedreven, maar men steunde verschillende instellin gen van weldadigheid door middel van de opbrengst van de loterij die jaarlijks werd georganiseerd. Volgens de gemeenteverslagen heeft Dorcas al in 1854 de eerste bijdrage van 327,15 van de Vrouwelijke Hand werken ontvangen, en uit de jaarver slagen van De Zeeuwsche Dorcas van 1867/1870 tot en met 1915/1916 blijkt dat de vereniging in die periode elk jaar door de Vrouwelijke Handwerken werd gesteund. Uit het jaarverslag van 1869/1870 ver nemen we ook dat er behalve 105,60 aan naai- en breilonen voor de maak sters van de kleding voor de armen, een aparte post wordt uitgetrokken om behoeftige naaisters werk te ver schaffen: men laat hen kledingstukken vervaardigen die in het depot van de gezusters Ockenburg in de Korte Delft tegen lage prijzen verkrijgbaar zijn. De prijzen worden in het ver slag bekend gemaakt: manshemden kosten per stuk 1,20, kinderhemden 0,60, onderrokken f 1,62®, schou dermantels 2,62® en halsdoeken 0,32®, om enkele voorbeelden te 10

Nehalennia | 1994 | | pagina 12