Windenburg, litho door P. Louters naar een tekening van J. F. Christ. schor in het openbaar verkocht. Voor 12.300 gulden werd mr. Jan Daniëlsz. Ockersse (1668-1742) eigenaar. Hij werd lid van de vroedschap van Zierikzee en bekleedde tweemaal het burgemeestersambt. Jan Ockersse en zijn broer, mr. Cornelis Ockersse, liggen begraven in de kerk van Drei schor. Hun portretten zijn afgebeeld op medaillons op het marmerem graf monument. Daar ligt ook begraven hun neef, mr. Pieter Mogge (1698-1756), die Jan Ockersse opvolgde als am bachtsheer van Dreischor. Mogge verkocht de heerlijkheid Drei schor en het kasteel Windenburg - de naam verschijnt eerst veel later in de stukken - aan mr. Andries Hes- huysen (1721-1776) in 1753. Ook hij was lid van de Zierikzeese raad. Deze ambachtsheren hebben het kasteel niet intensief bewoond. Het ligt voor de hand om aan te nemen dat zij het vooral als zomerverblijf zullen hebben ge bruikt. Mr. Andries Heshuysen en zijn echtgenote Johanna van der Os vierden in Windenburg hun zilveren bruiloft (4 juli 1772), waarvan de ver sieringen nog lang op het slot bewaard bleven. Het huwelijk van Heshuysen bleef kinderloos. Aan zijn neefje Cor nelis de Jonge liet hij de heerlijkheid Dreischor na, met een geldsom van 78.000 gulden. Sloop Cornelis de Jonge van Dreischor (1764- 1852) heeft zich weinig bekommerd om het kasteel. In 1822 liet hij door de stadsbouwmeester van Zierikzee nagaan hoeveel sloop zou opbrengen. Deze berekende dat van de 240.000 stenen vermoedelijk een vierde deel nog wel bruikbaar zou zijn. Ook een deel van het hout kon worden verkocht, even als de leien en dakpannen. Vermoede lijk zou het geheel 1785 gulden op brengen. De Jonge gaf eerst in 1837 opdracht om het kasteel te verkopen. Dat geschiedde op 8 augustus van dat jaar. De materialen van het slot werden voor 3475 gulden eigendom van Barend Janse, timmerman te Brouwershaven. Voor 351 gulden werd hij eigenaar van de fundamenten, de gracht en het hek dat er omheen stond. Het kasteel werd kort daarna gesloopt. Het fraai uitge voerde hek van het slot dient thans als toegangshek tot de begraafplaats 'Onder de Linden' te Sint Maartens- 17

Nehalennia | 1994 | | pagina 19