marcurius hiet ende sinte willibroert brack desen afgod ontween ende te stucken die dat volck plach aen te bidden. ende sinte willibroerdt predicte daer dat woert gods ende bekeerde dat volck ende dat heel lant totten heylighen kersten ghelove ende daer om is sinte willibroerdt een apostel ende patroen van den lande van Walcheren want hij dat eerste bekeerde. Encyclopedie De tweede vroege vermelding is af komstig uit de Nederlandse vertaling van het boek De proprietatibus rerum (Van de eigenschappen der dingen) van de franciscaan Bartholomeus Angli- cus, docent bijbelse wetenschappen te Parijs en vanaf 1231 te Maagden burg. Hij voltooide na 1235 dit le venswerk, een encyclopedie die in vele handschriften verbreid raakte en in diverse talen werd vertaald. Meer dan twee eeuwen na zijn ont staan werd het werk nog zeer veel vuldig aan de Europese universitei ten gebruikt. De oorspronkelijke tekst werd voor het eerst omstreeks 1470 gedrukt. Tot 1500 verschenen niet minder dan elf edities. Bovendien verschenen er vóór 1500 een aantal vertalingen: acht drukken in het Frans, één in het Engels, één in het Spaans en onze Nederlandse editie. Het werk werd gedrukt te Haarlem in 1485 door Jacob Bellaert, afkom stig uit Zierikzee. Hij werkte van 1483 tot 1486 te Haarlem en zijn wer ken, vaak van hoog literair gehalte, behoren tot de best verzorgde onder de Nederlandse incunabelen. Ook dit door hem gedrukte werk van 466 bla den is te typeren als een wetenschap pelijke encyclopedie van de Middeleeu wen en hierin komen we in boek 14 over 'vander aerden ende haer dee- len', hoofdstuk 142 een vroege be schrijving van Zeeland tegen: 'Zelandia is een lant by der zee oft een eylant waer ende is mit wateren ende mit strancken vanden zee om- vanghen. Ende heeft hollant int oes- ten vlaenderen int zuyden ende die grote zee ten westen ende engelant ten noerden daer sijn oec veel cleynre eylanden ende sommighe groet die ghescheiden sijn mitten armen vanden zee ende die sijn mit stareken dyeken gevesticht tegen de oplopinghe van- der zee der welker cleye is harde drachtich (zeer vruchtbaar, RR) totten coern mer niet totten bomen want tlant is also meer als naect van bomen want die bomen en moghen haer worte len niet diep brengen om die souti- cheit vanden zee ende daer om alsmense plant so en dueren si niet lange si en verdorren. Item zeelant is vol van volke ende rijeke van menigerhande rijcheiden ende is groet vole starc van lichaem ende schots kuen (ver metel, driest, RR) ende gaet geern te kerken ende is vreedsaem teghen malcanderen ende gheeft gheern ende si en misdoen nyemant dan als si vyanden crighen.' Met deze twee vermeldingen van onze provincie in zeer gangbare naslag werken uit de tweede helft van de 15de eeuw, ligt de weg open voor een nadere kennismaking met gedruk te of geschreven Zeeuwse zaken uit het verleden. Geraadpleegde literatuur L.W. de Bree, Zeeland 1940-1945, deel 1 (Middel burg 1979). F.A.G. Campbell, Annales de la typographie neérlandaise au XVe siècle (Den Haag 1874). The Dictionary of National Biography (eds. L. Stephen en S. Lee), deel 7 (Oxford 1963/1964). Encyclopedie van Zeeland, deel 1 (Middelburg 1982). Gesamtkatalog der Wiegendrucke, deel 3 (Stuttgart/New York 1968). J. Romein, Geschiedenis van de Noord-Neder landse geschiedschrijving in de middeleeuwen. Bijdrage tot de beschavingsgeschiedenis (Haar lem 1932). De vijfhonderdste verjaring van de boekdruk- kunst in de Nederlanden. (Catalogus, Brussel 1973). 25

Nehalennia | 1994 | | pagina 27