Walcherse jongen met een pluumpetje. van lof. Zoals ik al schreef ben ik onder de indruk gekomen van de ken nis die je uit het boek tegemoet straalt. Er moeten vele uren van stu die vooraf zijn gegaan aan het schrijven ervan. Ik kan me goed in denken dat Jan Bruijns wel eens ge dacht heeft was ik er maar nooit aan begonnen, wanneer Tiny, volgens haar eigen woorden bij de uitreiking van het eerste exemplaar, aankwam met de zoveelste wijziging. Een ieder met belangstelling voor de Zeeuwse klederdracht, haar geschie denis en ontwikkeling, maar ook haar ondergang, alle goede bedoelingen zoals getoond bij de reeds gememo reerde uitreiking ten spijt, kan wor den aangeraden dit boek te kopen. Behalve enkele uren van waar lees- en kijkplezier vormt het een rijk bezit. Christ Peters, Oog in oog met Zee- land. Uitgave Van Geyt Productions, Hulst. I.S.B.N. 90-5327-063-9 geb. Prijs 39,50. Nog net voor de feestdagen werd in het statenzaalcomplex van de Provin cie Zeeland aan het lid van Gedepu teerde Staten voor milieu, dhr. Dek, een opmerkelijk boek over Zeeland aangeboden. De schrijver, ons be stuurslid Christ Peters, schrijft in zijn inleiding over het boek als over een ontdekkingsreis door Zeeland. Het geheel is een mengeling van na tuur en cultuur, van nieuwe en oude zaken; in de kwistig door het boek gestrooide afbeeldingen overweegt evenwel toch het oude, dikwijls nostalgische. Soms zijn de afbeeldin gen ook wel eens misleidend zoals de foto van de vliedberg in de Vlis- singse wijk Paauwenburg. Door de manier waarop de foto is gemaakt is niet te zien hoe uit zijn context ge rukt de berg er verlaten bij ligt. In het eerste hoofdstuk trekken als het ware in een parade de duizenden jaren bewoningsgeschiedenis van Zee land aan ons oog voorbij. Beginnend bij de landbouwers uit Brabers, dui zenden jaren geleden wonend op strand- wallen en oude duinen, via bedijkin gen, overstromingen en vliedbergen tot duinlandschappen en helmbeplan tingen. In het volgend hoofdstuk staat het water van Zeeland centraal. Het water als scheiding tussen de vele eilanden. De Schelde vanaf de bron via vele vertakkingen tot aan zee. De veren, de dammen en dijken, de bruggen en natuurlijk onze nationale trots de stormvloedkering; over dit alles schrijft Christ een boeiend verhaal. In het boek ook uitgebreide aandacht voor het natuurgebied van het Ver dronken land van Saeftinghe. Het gebied waar een deelnemer aan één van de talrijke excursies die de be heerder van Saeftinghe, de Stichting 'Het Zeeuwse Landschap', er jaarlijks houdtaan den lijve de natuurkrach ten kan ondergaan de vele uren duren de tocht door het schorrengebied. Ook het oudste stukje Zeeland, het zandgelaag van de Kauter tegen de grens met België, krijgt volop aan dacht. Het Zwin met zijn bloeiende lamsoren, het Kasteel van Saemslach, het Vlaamse land, de stropers en de ganzen, forten als Rammekens en het 28

Nehalennia | 1994 | | pagina 30