De vliedberg in de Vlissingse wijk Pauwenburg in een niet passende contex. natuurgebied Rammekenshoekde ge schiedenis van het Ronde putje van Souburg zijn tijdens de ontdekkings reis door het boek te vinden. Natuurlijk komen de onvermijdelijke onvolkomenheden voor, niet van alles weet Christ het juiste verhaal; zo is bijvoorbeeld de verwerving van het koetshuis door de Stichting Het Zeeuwse Landschap iets anders dan beschreven, maar dat weten slechts enkele ingewijden. Dat de afbeel dingen, vooral de wat oudere er dik wijls de sporen van dragen dat ze uit eerder verschenen werken zijn overgenomen is jammer. Met wat meer zorg en overleg met de eigenaren van fotocollecties en met gebruikmaking van een betere techniek is dat thans niet meer nodig. Ook de fotoverant woording en de literatuuropgaven zijn erg summier en onvolledig. Als geheel is het echter een zeer aardig boek en als ontdekkingsreis door Zeeland vanuit een luie stoel zeker geslaagd. B.O. Jopie Meerman-OttevangerDe goede zijde van de grens. Uitgave Heijboer, Tholen. Prijs f 10,95. Midden december van het afgelopen jaar debuteerde Jopie Meerman-Otte vanger uit Tholen met een dichtbun del genaamd De goede zijde van de grensHet boekje bevat 25 gedichten verdeeld over vier afdelingen. In haar voorwoord schrijft Jopie Meer man: 'De goede zijde van de grens... Een bundeling van tien jaar uitingen van gevoelens. Gevoelens over gezond zijn/ziek zijn; over vrede/oorlog; o- ver het wonen in gebieden die nog rust en schoonheid kennen; gevoelens over de menselijke geest...' De eerste afdeling heet Emoties en het openingsgedicht Polder beschrijft de openheid van de polder die kaal en verloren in de koude nevel ligt. Het land ligt geploegd, een vlucht grauwe ganzen vliegt over en in de verte, achter een boerderij ligt de dijk, die het water keert. De slotre gel 'Ik voel me veilig in de polder, de goede zijde van de grens' geeft tevens een uitleg van de titel van deze bundel. De tweede afdeling, Seizoenen, opent met de regels: 29

Nehalennia | 1994 | | pagina 31