Nieuwlande met 534 stuks!) springt eruit. Uit deze aantallen blijkt weer eens de enorme importantie van Zee land m.b.t. dit soort metaalvondsten. Door Van Beuningen en Koldeweij wor den de insignes gegroepeerd en chro nologisch behandeld. Dit is bij de meeste insignes op een aanvaardbare wijze geschied, behalve bij Maria van Aardenburg, waar vermoedelijk het jongste insigne eerst geplaatst is. Over het algemeen zijn de dateringen aan de voorzichtige kant. Waar wèl de oudste heiligeninsignes uit de 13de eeuw dateren, valt op dat de profane broches ineens vanaf 1350 opduiken, alsof er in deze categorie geen ont wikkeling heeft plaatsgevonden. Met name bij de glasparel, de tekst- en adelaarsbroches is een datering vanaf 1300 waarschijnlijk. Zeker bij arche ologische vondsten en daar gaat het hier immers over, is een nauwkeurige datering van het allergrootste belang. De moeilijkheid echter is dat het hier vrijwel geheel om losse vondsten gaat, oorspronkelijk bijeenvergaard door amateurarcheologen en schatgravers. De archeologische vondstomstandighe den waren voor de meeste vinders maar bijzaak. Overigens biedt de ca talogus veel meer dan alleen maar 'plaatjes kijken'. De eerste 115 pagi na's worden gevuld met artikelen die deels eerder verschenen, zoals 'Onze lieve Vrouw van Aarschot'. An dere zijn nieuw, bijvoorbeeld het ar tikel van Malcolm Jones, 'The secular badges'. Door de wetenschappelijke bijdragen van dr. A.M. Koldeweij, die onder meer al op knappe wijze insignes van Den Bosch, Dudzele en van Karei de Grote uit Aken thuis bracht, heeft deze publicatie zeer aan importantie gewonnen. Door het bijeenbrengen en publiceren van deze collectie is er een naslag werk verschenen, zoals tot nu toe alleen in het buitenland mogelijk was. Kortom: een aanrader voor iedereen die van middeleeuwse metaalvondsten houdt. Ter gelegenheid van het uitkomen van Heilig en Profaan liep een gelijk namige tentoonstelling in Museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam van 12 dec. 1993 t/m 27 febr. 1994. H. Hendrikse Anton van der Lem, Johan Huizinga. Leven en werk in beelden en docu menten (Amsterdam, Uitgeverij We reld bibliotheek bv, 1993). xvi en 309 blz.afbn. Prijs: geb. 59,50 (ISBN 90 284 16528), ingen. 49,50 (ISBN 90 284 16188). 31

Nehalennia | 1994 | | pagina 33