druk op geschiedschrijving en het aanleggen van museale verzamelingen. Het congres is georganiseerd in sa menwerking met de werkgroepen van het Genootschap en zal in de plaats komen van de jaarlijkse Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie. De lezingen zullen worden gepubli ceerd in een congresbundel. F .v.d. Doe Tentoonstelling 'Geld uit de Belt' Van 11 maart tot en met 29 april is in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg de expositie 'Geld uit de Belt' te zien. Het betreft een ten toonstelling bij het gelijknamige boek, dat werd samengesteld door het Provin ciaal Depot voor Bodemvondsten met bijdragen van het Gemeentearchief Middelburg. De tentoonstelling toont een selectie uit meer dan duizend voorwerpen die zijn gevonden tijdens het archeolo gisch onderzoek van de bouwput van de gemeentelijke parkeerkelder en het belastingkantoor aan de Kousteen- sedijk te Middelburg. De bouwput werd in 1992 pal naast de Zeeuwse Biblio theek gegraven. Zo zijn op de expositie bijvoorbeeld een zeldzaam, rijkversierd leren wam buis te zien, naast het eerst bekende pelgrimsinsigne van Onze-Lieve-Vrouw van de Potterie van Brugge. De ge toonde voorwerpen geven een intrige rend beeld van de materiële cultuur van Middelburg vlak voor de overgang naar 'Oranje' in 1574. Het boek Geld uit de Belt omvat een behandeling door zeven specialisten van de bodemvondsten, geplaatst in de historische en archeologische con text van het Kousteensedijkgebied. De publicatie telt ruim 100 bladzijden en ca. 300 illustraties, en is een uit gave van Uitgeverij ADZ te Vlissingen, gesponsord door de Gemeente Middel burg, Walcherse Bouw Unie, Belasting dienst Middelburg en Architectenbureau Ben Gillissen. De prijs is 19,95; het boek is verkrijgbaar bij de Zeeuw se boekhandels of te bestellen bij ADZ, Postbus 140, 4380 AC Vlissingen, tel. 01184-17910, fax 01184-10765. J.J.B.K. TOT OP HET BOT: Over het werk van de preparateur Tentoonstelling in het Zeeuws Biolo gisch Museum t/m 12 juni 1994 Niet als een slager met lange messen, maar eerder als een chirurg met pre- cisiegereedschapzo werkt de prepa rateur. Met grote vaardigheid, geduld en respect voor de natuur ontleedt hij menselijke en dierlijke overblijf selen ten dienste van onderwijs en wetenschap. Nog t/m 12 juni kunt u de kunstige resultaten van het pre- pareerwerk bekijken. Variërend van broze insekten, miniscuul fijnvertakt longweefsel, gevriesdroogde zoogdier- tjes, opgezette beesten tot allerlei levensresten op sterk water. Wie de tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum bezoekt, maakt kennis met alle aspecten van het werk van de preparateur. Talloze opgezette dieren, skeletten, oude en moderne preparaten bewijzen wat de prepara teur allemaal kan. Tot sluwe verval singen en prachtige reconstructies toe. We verbazen ons allen dagelijks over het ingewikkelde samenspel van onze lichaamsdelen en allerlei organen. Wat een ongelooflijk precisie-instrument is een lijf, zolang het werkt zoals het hoort! De artsen en specialisten van nu weten alsmaar dieper in de geheimen van het leven door te drin gen. Als je dat eens vergelijkt met de povere kennis van een paar hon derd jaar terug... Veel van die kennis is proefonder vindelijk opgedaan. Het vak van preparateur is ontstaan vanuit die behoefte om zeer bederfe lijke waar voor langere tijd te bewa ren. Anatomen en chirurgen, fysiothera peuten, verpleeg- en verloskundigen 34

Nehalennia | 1994 | | pagina 36