kijken de levensfuncties af van ge prepareerd studiemateriaal. Maar de preparateur is zeker niet alleen van belang voor de medische wetenschap. Hij werkt ook voor historische weten schappen, archeologie en paleontolo gie. Onderzoekers stuiten regelmatig op belangrijke natuurresten die be waard moeten worden voor studie en voor het nageslacht. Bovendien ge bruiken de plant- en dierkundigen preparaten bij onderzoek en onder wijs. Prepareren betekent onder andere: zorgen dat iets niet bederft. Nog niet zo lang geleden waren er geen koelers of vriezers. Toen moest men andere methoden bedenken om bederfelijke stoffen buiten het bereik te houden van insekten, bacteriën en schimmels. Prepareren van dode lichamen is een eeuwenoude bezigheid. Denk aan de gebalsemde mummies van mensen en dieren uit het oude Egypte. Pas vele eeuwen later ontwikkelden prepara teurs technieken om lichaamsdelen van mensen en complete dieren voor het onderwijs te kunnen bewaren. De methoden werden in de loop van de tijd steeds beter. Omdat de kleu ren snel verbleekten als iets werd bewaard 'op sterk water' vervaardig den de preparateurs modellen van gekleurde was. Zelfs modellen van glas. Zo konden weekdieren en lichaamsdelen die razend snel beder ven, worden bestudeerd. En wat men tegenwoordig kan met plastic en ande re kunststoffen, grenst aan het onge looflijke. De expositie toont de hoog tepunten uit de geschiedenis van de prepareerkunst, met werk van Jan Bleuland, Petrus Koning, de gebroe ders Blaschka, naast de allernieuwste opspuit- en plastinatietechnieken. Hieruit blijkt wel dat een goede pre parateur in zich de vaardigheden en het wetenschappelijk inzicht van een chirurg en een beeldhouwer combineert. TENTOONSTELLINGEN HULST, Streekmuseum De Vier Ambachten Steenstraat 28 (01140-13471) Bevrijding 1944 (3 april t/m half september) IJZENDIJKE, Streekmuseum West Zeeuws-Vlaanderen Presenteert Markt 28 (01176-1200) Werken van Jan de Prentenknipper (t/m 9 april) Bevrijdingstentoonstelling (23 april t/m 6 november) NEELTJE JANS, Delta Expo Oosterscheldedam (01115-9464) Permanente expositie over actuele wind en getijgegevens Permanente expositie windenergie Water OOSTKAPELLE. Zeeuws Biologisch Museum Duinvlietweg 6 (01188-2620) Tot op het bot (t/m 12 juni) Afvalpreventie (18 april t/m 9 mei) SINT ANNALAND, Streekmuseum De Meestoof Bierensstraat 6 (01665-2649) Schilderijen van Willem Bruynzeel (16 april t/m 29 oktober) Kralenbeursjes en ander kralenwerk van onder andere Nelly Ruissen (16 april t/m 20 oktober) 35

Nehalennia | 1994 | | pagina 37