GEBORGEN IN DUISTERNIS Stadsplattegrond van Middelburg door C. Coliat, 1657. Linksboven bij 3 Vlissingse- straat 7 en geheel rechtsonder de mogelijke plaats van de glashut. BOele Het woonhuis Vlissingsestraat 7 in Middelburg heeft een bewogen ge schiedenis. Ooit een deftige burge meesterswoning en geplunderd door het rapaille in de roerige jaren van de 18de eeuw, optrek van een domi nee en thans bewoond door beeldend kunstenaar Paul de Nooijer en echt genote. Behalve woonhuis is het pand ook in gebruik als studio voor film opnamen en wat dies meer zij. De woning is reeds afgebeeld op de plattegrond, die Cornelis Goliat in 1657 tekende, maar toen bestond zij blijkens de resultaten van een recent bouwonderzoek al minstens 200 jaar; de oorspronkelijke bouwdatum zal er gens in de 15de eeuw liggen. De plaats van het huis zelf was, gezien aardewerkvondsten uit de 12de en 13de eeuw die uit de diepere grond lagen te voorschijn kwamen, reeds enkele eeuwen eerder bewoond. Op het idee gebracht door een clan destiene ontgraving van een beerput in het pand van de buren, werd in de zomer van 1990 door zoon Menno, gesteund en gesterkt door mevr. De Nooijer, de beerput van het eigen pand opgezocht en leeggehaald. Vóór de aanvang van het leegmaken van de kelder was contact opgenomen met het Provinciaal Depot voor Bodemvond sten, dat uiteraard ook niet geheel belangeloos (het kwam hiermee in het bezit van veel wetenschappelijke ge gevens) alle medewerking verleende. Uit het gedeeltelijke verslag dat over de ontgraving is gemaakt, valt op te maken dat het ging om een vrij grote beerkelder, afm. 2,20xl,80x l,75m. De bovenzijde was als gebrui kelijk als tongewelf uitgevoerd. De put zelf had 5 ingangen, waarvan 1 heel grote1 middelmatige en 3 klei ne. Bij sommige ingangen waren de vondsten zeer geconcentreerd aanwe zig, terwijl in de buurt van andere 3

Nehalennia | 1994 | | pagina 5